Skip to content
Menu
Mesto Žilina pripravuje rozšírenie regulovaného parkovania
publikované: 18 apríla, 2024
Menej ako minútu min.
Mesto Žilina pripravuje rozšírenie regulovaného parkovania

Mesto Žilina rozširuje svoju parkovaciu politiku na sídliská, po zavedení regulácie statickej dopravy v centre mesta.

Prvým sídliskom s regulovaným parkovaním bude Hájik. Obyvatelia budú mať možnosť získať rezidentskú parkovaciu kartu, ktorá im umožní parkovanie v rezidentskej zóne počas celého roka.

V spolupráci so Žilinskou univerzitou sa pripravuje projekt dopravného značenia na Hájiku, ktorý umožní spustenie regulácie parkovania. Tento projekt bude implementovaný prostredníctvom osadenia dopravného značenia. Podľa primátora Petra Fiabáneho je sídlisko Hájik pripravené na zavedenie tohto systému, pretože je tam evidované najviac áut v porovnaní s inými časťami mesta, a kapacita parkovacích miest je výrazne prekročená.

Cieľom regulovaného parkovania je vylúčiť vozidlá, ktoré parkujú navyše, či už sú to dlhodobo odstavené vozidlá alebo vozidlá nerezidentov. Obyvatelia Žiliny získajú na základe zakúpenej rezidentskej parkovacej karty oprávnenie parkovať v uvedených zónach. Pre ostatných bude k dispozícii abonentská karta.

Príprava na zavedenie regulovaného parkovania na Hájiku začala už v roku 2018, keď sa monitorovala dopravná situácia a analyzovali možnosti navýšenia parkovacej kapacity. Výsledkom bolo doplnenie legálnych parkovacích miest na viacerých uliciach. Aktuálne sa pripravuje investícia do parkoviska M. Bela s kapacitou 93 parkovacích miest.

Primátor Fiabáne zdôraznil, že mesto musí slúžiť obyvateľom, nie autám, a že regulácia parkovania je jeden zo spôsobov, ako zlepšiť životné podmienky a znížiť negatívne dopady motorovej dopravy.

V najbližších týždňoch sa pripravuje prezentácia systému regulovaného parkovania na sídlisku Hájik, a do júnového mestského zastupiteľstva smeruje nariadenie o dočasnom parkovaní motorových vozidiel na určených úsekoch ciest na území mesta Žilina. Podrobnejšie informácie sú dostupné na webových stránkach mesta.

©Slovenský večerník/ilustračné foto