Skip to content
Menu
Mesto Nová Baňa postavilo máj
publikované: 2 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Mesto Nová Baňa postavilo máj

Tak ako ľudové piesne nemajú známych autorov, rovnako ani ľudové zvyky a obyčaje často nepoznajú mená svojich tvorcov.

Ako informuje mesto Nová Baňa, tieto tradície vytvárali ľudia počas svojho života, hľadajúc úľavu a zábavu od ťažkej každodennej práce. Stavanie májov bolo jedným z takýchto zvyklostí, kedy slobodní mládenci stavali máje pod okná svojim vyvoleným slobodným dievčatám.

Táto tradícia, rozšírená po celom Slovensku, je už od nepamäti sprevádzaná muzikou, tancom a spevom. Ani v meste Nová Baňa to nebolo inak. Podujatie organizované mestom prilákalo mnoho divákov na námestie, ktoré ožilo spevom, tancom a májom zdobeným pestrofarebnými stužkami, ktoré pripravili dievčatá z FS Háj.

V programe vystúpila FSk Vinička a deti z Materskej školy Nábrežná a elokovaných tried na uliciach Štúrova a Kolibská, pod vedením svojich pani učiteliek. Deti boli nádherné a ich vystúpenie plné radosti a šťastia bolo zaslúžene ocenené hlasitým potleskom divákov.

Ďakujeme všetkým účinkujúcim za krásny program, Mgr. Ivane Jurášikovej z FS Háj za sprevádzanie programom, Technickým službám mesta Nová Baňa, Mestským lesom Nová Baňa, Mestskej polícii Nová Baňa za ich spoluprácu. Osobitné poďakovanie patrí pánovi Ľubošovi Tužinskému, vďaka ktorému stojí máj na našom námestí.

Vďaka týmto úžasným ľuďom sme mohli zažiť krásne a tradičné podujatie, ktoré nám pripomenulo dôležitosť udržiavania našich zvykov a tradícií. Tešíme sa na ďalšie takéto stretnutia!

© Slovenský večerník/ilustračné foto