Skip to content
Menu
MESTO KOŠICE TESTUJE NOVÝ SPÔSOB ZNAČENIA PRIECHODOV PRE CHODCOV
Regióny
publikované: 21 mája, 2024
Menej ako minútu min.
MESTO KOŠICE TESTUJE NOVÝ SPÔSOB ZNAČENIA PRIECHODOV PRE CHODCOV
Regióny

Mesto Košice spustilo pilotný projekt aplikácie cestnej pásky STAMARK, určenej pre vodorovné dopravné značenie na frekventovaných úsekoch ciest, rýchlostných cestách a priechodoch pre chodcov a cyklistov.

Cieľom je znížiť frekvenciu obnovy vodorovného dopravného značenia, náklady na dopravné značenie a zvýšiť bezpečnosť účastníkov cestnej premávky. Cestné pásky sa v pilotnom projekte použili na troch priechodoch pre chodcov na  Bačíkovej a Továrenskej ulici v centre mesta Košice.

Počas leta mesto bude vyhodnocovať funkčnosť a odolnosť nového spôsobu značenia. Ak sa osvedčí, na jeseň by mesto chcelo aplikovať cestné pásky na ďalších frekventovaných úsekoch ciest, najmä v centre mesta.  Životnosť týchto pások je 6x vyššia oproti použitiu farby na obnovu vodorovného značenia. Zachovávajú si stály nočný a denný jas, vysokú odrazivosť a odolnosť proti šmyku aj v zlých poveternostných podmienkach. Páska použitá na priechodoch pre chodcov má vzorovaný povrch, čo zvyšuje viditeľnosť aj v nočných hodinách a v mokrých podmienkach. Tento spôsob vyznačovania vodorovného dopravného značenia sa bežne používa v Nemecku, Francúzsku, Belgicku či Holandsku.

Pilotný projekt mesto realizovalo prostredníctvom dodávateľskej firmy, ďalšie aplikácie týchto pások bude v budúcnosti vykonávať Bytový Podnik Mesta Košice.
Na obrázku môže byť 8 ľudí, cesta, ulica a text
Na obrázku môže byť 3 ľudia
Na obrázku môže byť 1 osoba, stolársky meter a cesta
Na obrázku môže byť 9 ľudí a ulica
Na obrázku môže byť 1 osoba, ulica, cesta a text
Na obrázku môže byť cesta a ulica
Na obrázku môže byť 5 ľudí a ulica
Na obrázku môže byť 1 osoba a ulica
©Slovenský večerník/ilustračné foto