Skip to content
Menu
Matej Mindár: Robert Fico sa stal obeťou dlhodobo pestovanej politickej nenávisti
Redakcia
publikované: 19 mája, 2024
2 min.
Matej Mindár: Robert Fico sa stal obeťou dlhodobo pestovanej politickej nenávisti
Redakcia

Včerajší deň sa navždy zapíše ako čierna škvrna moderných slovenských politických dejín. Bezprecedentný atentát na štvornásobného premiéra Roberta Fica je vyvrcholením dlhodobej nenávisti. Nechcem menovať žiadnych konkrétnych ľudí, ktorí takmer štrnásť rokov, ak nie viac, pestovali voči jeho osobne nenávistnú antikampaň. Ich túžba po moci a peniazoch premenila štandardný politický súboj hodnôt, programov a ideí medzi koalíciou a opozíciou na otvorené bojisko. Slovenská politická scéna sa týmto ohavným zločinom na míle vzdialila od civilizovanej a demokratickej Európy.

Nechcem však týmto článkom ešte viac vyhrocovať už aj tak napätú súčasnú situáciu. Želám si, aby sme sa všetci zamysleli ako je možné, že z malého, mierumilovného, kultúrneho a kresťanského národa, sa stal národ plný vzájomnej nenávisti a osočovania. Namiesto politologickej analýzy si v tomto prípade dovolím ako praktizujúci kresťan povedať, že sme ako spoločnosť doslova zdivočeli. Jednou z príčin je strata kolektívneho vedomia o učení Ježiša Krista. Kresťanstvo nás učí, aby sme aj napriek rôznym ťažkým situáciám vždy vedeli svojim protivníkom a nepriateľom odpustiť. O to viac by malo platiť aj v samotnej politike. Nie je predsa možné, aby sme na seba používali fyzické násilie iba kvôli tomu, že máme rozdielne politické názory.

Zamyslime sa aj nad tým či všetci tí, ktorí premenili politický boj o moc a peniaze na otvorený súboj „na život a na smrť“, sprevádza v ich vnútri, a vo vnútri ich nekritických podporovateľov, Duch Boží a láska ku svojim blížnym. O to väčší hriech majú tí ľudia, ktorí sa ako vlci v ovčom rúchu skrývali za takzvaných kresťanských politikov.

Jediným východiskom z tejto situácie je prijať Božieho Ducha. Áno časť spoločnosti sa deklaruje bez akejkoľvek viery. V ich prípade postačí ak sa budú riadiť etickými zásadami, ktoré podobne ako kresťanstvo dávajú istý návod na celospoločenský zmier.
Spoločnosť sa musí konečne upokojiť. Úlohou nás kresťanov a konzervatívcov je neprilievať olej do ohňa zbytočnými nenávistnými komentármi na sociálnych sieťach. Okrem modlitby za premiéra Roberta Fica, musí byť našou odpoveďou rázne odmietnutie nenávistnej politiky, ktorú dlhé roky živila súčasná opozícia, časť mimovládok a médií.

Možno ste odo mňa čakali, že pomenujem konkrétnych ľudí. Každý z ich má svoje svedomie. Aj oni sa raz za svoje činy budú zodpovedať Pánovi. Aj nedávne protivládne protesty mali s veľkou pravdepodobnosťou vplyv na atentátnika pomstiť sa Robertovi Ficovi, že si dovolil demokratickým spôsobom prevziať moc v našom štáte.

V závere by som len predsa len politologicky zhodnotil možné následky včerajšieho atentátu na premiéra Roberta Fica. Včerajším dňom definitívne stratila platnosť dlhé roky otrepaná fráza „lebo Fico“. Opozícia týmto spôsobom stratila svoj jediný účinný argument v boji proti súčasnej koalícii. Uvidíme do akej miery sa dokáže prispôsobiť novým podmienkam politického zápasu, ktorý sa už nebude môcť viesť nenávisťou a klamstvami. Ak vládny trojlístok neurobí žiadny veľký prešľap, môže vládnuť na Slovensku minimálne tri volebné obdobia.

Autor: Matej Mindár
www.tvv.sk