Skip to content
Menu
Manželka sýrskeho prezidenta Asma Asadová má leukémiu, oznámil Damask
publikované: 21 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Manželka sýrskeho prezidenta Asma Asadová má leukémiu, oznámil Damask

Manželka sýrskeho prezidenta Bašára Asada, Asma, má leukémiu, uviedla dnes kancelária sýrskeho prezidenta. Oznámenie prichádza takmer päť rokov po tom, ako sa sýrska prvá dáma plne zotavila z rakoviny prsníka.

“Prvá dáma Asma Asadovej bola diagnostikovaná leukémia,” oznámila prezidentská kancelária. Dodala, že 48-ročná manželka sýrskeho prezidenta podstúpi liečbu, počas ktorej nebude vystupovať na verejnosti.

V auguste 2019 Asadová oznámila, že sa plne zotavila z rakoviny prsníka, ktorá bola objavená v ranom štádiu.

Od prepuknutia vojny v Sýrii v roku 2011 sa bývalá investičná bankárka narodená v Londýne ujala charitatívnej činnosti a stretávala sa s rodinami zabitých vojakov. Zároveň sa stala tŕňom v oku opozičným aktivistom, podľa ktorých nesie spoluvinu na zverstvách spáchaných Asadovou vládou v priebehu vojny.

Asadová vedie mimovládnu organizáciu Sýria Trust for Development, ktorá zastrešuje mnoho humanitárnych a rozvojových operácií v Sýrii.

V minulom roku sprevádzala svojho manžela na návšteve Spojených arabských emirátov, čo bola jej prvá známa oficiálna zahraničná cesta s ním od roku 2011. Počas cesty, ktorá bola vnímaná ako verejný signál jej rastúcej úlohy vo verejných záležitostiach, sa stretla s matkou tamojšieho prezidenta.

Zdroj: HN