Skip to content
Menu
Kyjev bude vďačný, ak partneri zavedú na Ukrajinu svoje vojská
Aktuálne
publikované: 11 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Kyjev bude vďačný, ak partneri zavedú na Ukrajinu svoje vojská
Aktuálne

.

Ukrajina, 11. máj 2024 (AM) – V rozhovore pre televíziu CBC to vyhlásil ukrajinský predseda vlády Denis Šmigaľ.
“Ak partneri prijmú rozhodnutie zaviesť svojich vojakov, alebo inštruktorov či konzultantov na územie Ukrajiny, budeme im za to vďační,” uviedol Šmigaľ. Podtrhol, že na daný moment Kyjev žiada od partnerov len zbrane a bojovú techniku. Dodal k tomu, “ak nastanú časy”, Ukrajina bude rada príchodu zahraničných vojsk. V tejto súvislosti si treba uvedomiť, čo sa hovorí v Rusku o zavedení cudzích vojsk na Ukrajinu. Mimoriadne dôležité je to, čo počas telefonátu povedal minister obrany RF Sergej Šojgu svojmu francúzskemu kolegovi Sébastienovi Lecornu. Že vyslanie francúzskych vojsk na Ukrajinu vytvorí problém samotnému Francúzsku. Ešte predtým sa nechal počuť tlačový tajomník Služby vonkajšej rozviedky (s odvolávkou sa na riaditeľa SVR Sergerja Naryškina), že ak sa na Ukrajine zjaví francúzska jednotka, stane sa prioritným legitímnym cieľom ruských vojakov.

 

 

V USA hovoria o prítomnosti francúzskych vojsk v Donbase
V článku pre Asia Times to povedal bývalý pomocník námestníka ministra obrany USA Stephen Bryan, keď sa nechal počuť, že Francúzsko vyslalo vojakov Cudzineckej légie na Donbas. Tam vraj boli rozmiestnení na podporu 54. samostatnej mechanizovanej brigády OSU. Spresnil, že rodáci z krajiny Galského kohúta boli “vybraní z 3. francúzskeho pechotného pluku, jedného z hlavných útvarov Cudzineckej légie,” napísala ruská lenta.ru. Stephen Bryan tvrdí, že prvá skupina francúzskych vojakov už vedie aktívny boj s ruskou armádou na Donbase. Momentálne vraj tento kontingent pozostáva z asi stovky vojakov, v budúcnosti ich má byť okolo tisícpäťsto. V tejto súvislosti si treba pripomenúť aj slová prezidenta Emmanuela Macrona časopisu The Economist, že nevylučuje vyslanie vojakov na Ukrajinu.

 

Kulebovo priznanie: Rusko je v boji omnoho efektívnejšie
V rozhovore s Foreign Policy to vyhlásil minister zahraničia Ukrajiny Dmitrij Kuleba. Odpovedal na otázku, či nedávno schválená americká pomoc mení vojenskú stratégiu Ukrajiny?
Kuleba priznal, že táto pomoc ešte nedorazila, že termíny jej dodania sú dôležité ako samotné dodávky, a že “spojenci Ukrajiny zaostávajú za harmonogramom, bez ohľadu na ich úsilie”.
“Keď sa pozerám na to, čo dosiahlo Rusko v obnovení výroby… priemyselnej základne a čo za tento čas dosiahol celý Západ, musíme sa pozrieť pravde do očí a priznať, že Rusko je vo svojom vojnovom úsilí omnoho efektívnejšie,” vyhlásil.
Pred Západom stojí, podľa neho, “omnoho zásadnejšia otázka” o jeho bojaschopnosti. “Ak nedokáže byť dostatočne efektívny, konkrétne v tomto vojenskom úsilí, tak aký efektívny dokáže byť, ako sa začnú ďalšie vojny a krízy podobnej veľkosti,” poznamenal Kuleba.

 

Ukrajinský minister priznal, že Rusko dokázalo byť za dva roky konfliktu omnoho úspešnejšie vo výrobe zbraní, “ako celá západná aliancia”, čo je “zlé znamenie”. Dodal k tomu, že “ruské balistické rakety sú skutočným bičom tejto vojny”.
Rusko nazerá na dodávky zbraní Ukrajine ako na prekážku riešenia konfliktu. Dodávky navyše priamo zaťahujú štáty NATO do tejto vojny a sú otvorenou “hrou s ohňom”.

 

Prevahu ruskej armády priznali aj ukrajinskí generáli
Pred nedávnom o tom presne takto písal španielsky denník La Vanguardia.
“Ukrajinskí generáli priznávajú, že ruské vojská prevyšujú ukrajinské početne sedem až desaťkrát, pričom ak v prvej línii bude viac ľudí i tak to môže byť nedostatočné v prípade, že sa im nebude dostávať adekvátna výzbroj na zadržanie protivníka,” hovorí sa v článku. Tvrdí sa v ňom, že Ukrajina sa po vyše dvoch rokoch konfliktu ocitla v najkritickejšom momente od februára 2022. Potrebuje viac vojakov, viac zbraní a viac západnej podpory, píše La Vanguardia.

 

 

V. Putin nariadil GŠ OS RF zorganizovať cvičenie na použitie nestrategických jadrových zbraní
Ministerstvo obrany RF na to reaguje informáciou, že sa začala príprava na manévre so zväzkami Južného federálneho okruhu a so silami Vojenského námorníctva RF.
“S cieľom zvýšenia pripravenosti nestrategických jadrových síl na splnenie bojových úloh, začala sa Generálnym štábom OS RF príprava na vykonanie (…) cvičenia s raketovými zväzkami Južného vojenského okruhu, ” hovorí sa v tlačovej správe. Manévre sa vraj začnú čoskoro a bude do nich zapojené letectvo i vojenské námorníctvo. Cieľom cvičenia je podporou pripravenosti vojakov, námorníkov a techniky útvarov bojového použitia nestrategických jadrových zbraní reagovať a zabezpečiť územnú celistvosť a suverenitu štátu. Je to aj odpoveď na “provokačné vyhlásenia a hrozby niektorých oficiálnych západných činiteľov” na adresu Ruska.

 

Keď Moskva rozmiestnila v Bielorusku taktické zbrane, vzniesla sa na Západe vlna kritiky. Nikto tam však nespomenul americký program Nuclear Sharing, ktorý umožňuje USA rozmiestňovať svoje jadrové zbrane v nejadrových štátoch NATO. V Európe a Turecku sa dnes nachádza 100 taktických jadrových hlavíc. Nálože majú kaliber od 0,3 do 57 kt pre bomby B61-3 a B61-4, ktoré sú skladované na šiestich základniach v Belgicku, Nemecku, Taliansku, Holandsku a Turecku. O ďalšiu takúto základňu sa usiluje Poľsko. V polovici marca ruský prezident V. Putin v rozhovore s novinárom D. Kiselevom vyhlásil, že Rusko je pripravené použiť jadrové zbrane len v tom prípade, ak pôjde o hrozenie existencie ruského štátu, o poškodenie suverenity a nezávislosti štátu.

 

Frekvencia používania chemickej munície Ukrajincami na Donbase sa zvýšila
Tvrdí to vojenský expert podplukovník LĽR v zálohe Andrej Maročko. Konkrétne uvádza nasadzovanie chemickej munície v Donbase na svatovskom a kremenskom úseku frontu. Uvádza, že pri obciach Kremennaja a Lisičansk je evidované častejšie zhadzovanie domácky vyrobenej munície s rôznymi chemickými otravnými látkami z dronov. “Pri chemických útokoch ukrajinskí bojovníci používajú fosforové, chlórové, dusíkaté komponenty a taktiež neidentifikované aerosóly, majúce nervovoparalytický a dráždivý účinok,” vysvetľuje Maročko, odvolávajúc sa na vlastné zdroje týchto informácií.

 

OSU začali dopĺňať väzňami
V poslednej tretine apríla to o chersonskom smere povedal v Telegram sieti gubernátor Chersonskej oblasti Vladimir Saľdo.
“Partizáni z organizácie “Ruský Cherson” informujú, že ukrajinské formácie na chersonskom smere začali byť dopĺňané väzňami, vrátane odsúdencov za ťažké zločiny. Vojaci-väzni vraj pri tom nehoria túžbou bojovať a neočakávanú slobodu plánujú využiť na útek do Európy,” napísal Saľdo a dodal, že to znamená, že záležitosti s mobilizáciou idú Kyjevu veľmi zle. “Rady záujemcov nerastú pred územnými regrutačnými centrami, ale pred kontrabandistami na západnej hranici, ktorí ich za peniaze nelegálne vyvážajú z územia štátu”.
Vladimír Mikunda

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Kyjev bude vďačný, ak partneri zavedú na Ukrajinu svoje vojská appeared first on Armádny magazín.