Skip to content
Menu
Kvety papriky – odtrhnúť či nie? Čo robiť, keď paprika rýchlo kvitne
publikované: 20 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Kvety papriky – odtrhnúť či nie? Čo robiť, keď paprika rýchlo kvitne

20.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/barmalini).

Papriku si môžete kúpiť v každom obchode, ale žiadna nebude chutiť ako tá, ktorú ste si nazbierali vo vlastnej záhrade. Pestovanie tejto náročnej zeleniny však nie je najjednoduchšie a pre mnohých záhradkárov môže byť pomerne veľkou výzvou. Najmä na začiatku, keď je potrebné venovať osobitnú starostlivosť sadeniciam, ktoré vytvárajú kvetné puky. Premýšľate, či máte odtrhnúť prvé kvety papriky? Na túto otázku vám odpovieme v dnešnom článku.

Zistite, či sa oplatí odtrhnúť prvé kvety papriky.
Foto: shutterstock/barmalini

Rozmnožovanie papriky – hlavné zásady

Pestovanie papriky je veľmi obohacujúce, hoci nie je najjednoduchšie. Je to spôsobené najmä tým, že ide o náročnú zeleninu, ktorá je mimoriadne teplomilná a má dlhé vegetačné obdobie. Musíte si najmä uvedomiť, že v našich klimatických podmienkach môžete papriky pestovať len zo sadeníc. Pripravíte si ju včas – už v marci, a to tak, že semená vysejete do kvetináčov naplnených sterilnou, úrodnou pôdou s pH 5,5-7,0 (môžete použiť kompostovú pôdu alebo zmes odkyslenej rašeliny a piesku).

Už na začiatku potrebujú papriky teplo a vlhkosť. Sadenice udržiavajte na slnečnom parapete, zabezpečte teplotu aspoň 22 °C (20-26 °C pri ďalšom pestovaní v záhrade) a pravidelne ich zalievajte. Keď sa rastlinám vyvinú 2 – 3 riadne listy, presaďte ich do väčších nádob a v tomto okamihu môžete začať hnojiť. Papričky hnojte opatrne, najlepšie prírodnými hnojivami, ako je biohumus alebo žihľavový hnoj. Pred vysadením do záhrady sadenice týždeň otužujte tak, že ich na niekoľko hodín denne prenesiete von. Na svoje trvalé stanovište sa môžu dostať až v druhej polovici mája alebo aj neskôr, ak sú ešte jarné mrazy.

V našich klimatických podmienkach môžete papriky pestovať len zo sadeníc.
Foto: shutterstock.com/Olga_Ratova

Mám odtrhnúť prvé kvety papriky?

Ak dúfate v úspešnú úrodu papriky, nesmiete zabudnúť na jedno mimoriadne dôležité ošetrenie. Ide o odstránenie prvého kvetu papriky, ktorý sa môže objaviť na rastline ešte pred jej zasadením do zeme. Sledujte svoje sadenice – za vhodných podmienok sa na niektorej vetve hlavnej stonky objaví kvetný púčik a otvorí sa ako prvý. Bez váhania ho odtrhnite!

Ak to neurobíte, rastlina venuje väčšinu svojich živín na tvorbu jediného veľkého plodu, často však deformovaného. Ostatné kvety, ktoré sa vyvinú neskôr, dostanú oveľa menej, takže neskôr nasadené plody budú malé, ak sa vôbec objavia. Rast rastliny bude tiež spomalený. Odtrhnutie prvých kvetov papriky je veľmi jednoduchý postup s vynikajúcimi výsledkami. Nielenže získate viac tvarovaných, dobre vyzerajúcich plodov, ale tiež stimulujete rastlinu k lepšiemu pučaniu a tvorbe zelenej hmoty.

Pestovanie papriky je pomerne náročné, ale obohacujúce.
Foto: shutterstock.com/Vitalii M

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kedy a ako pestovať papriku? Nezabudnite na pravidlo 50/30. Inak budete žať len trpké slzy

Paprika ju má rada, pri sadení ju dajte pod koreň. Spôsob, ako získať zdravé a zrelé papriky

The post Kvety papriky – odtrhnúť či nie? Čo robiť, keď paprika rýchlo kvitne appeared first on Vášeň v tebe.