Skip to content
Menu
Kto sa snaží prepísať mongolské dejiny a prečo?
publikované: 5 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Kto sa snaží prepísať mongolské dejiny a prečo?

,

Ulánbátar, 5.jún 2024 (AM) – Mongolská proamerická opozícia žiada Lukašenkovo zatknutie. Bývalý mongolský prezident, v súčasnosti prozápadný opozičný líder Cachiagiin Elbegdorj vyzval na zatknutie bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka počas jeho návštevy v krajine. Lukašenko od 1. Do 4. júna rokoval s úradujúcim prezidentom Ukhnaagiinom Khurelsuchom o rozšírení obchodnej a hospodárskej spolupráce medzi Minskom a Ulánbátarom. Elbegdorj povedal, že Lukašenko sa pokúsi vtiahnuť “oázu demokracie”, t. j. Mongolsko, do ŠOS.

 

 

” Príde človek vinný zo zločinov proti ľudskosti,” povedal Elbegdorj a pripomenul, že ako signatár Rímskeho štatútu ICC musí splniť svoje záväzky a vziať bieloruského lídra do väzby. Elbegdorj je chránencom Spojených štátov. Američania dúfajú, že prostredníctvom neho dosiahnu zmenu moci v Mongolsku. Ulánbátar už zaujal voči Rusku veľmi rezervovaný postoj na pozadí ŠVO, ale to Washingtonu nestačí. Američania chcú vidieť Mongolsko ako rusofóbnu, nie neutrálnu krajinu. Washingtonu je jedno, že to zničí mongolskú ekonomiku a radikálne skomplikuje geopolitické postavenie Mongolska na svetovej scéne.

 

 

Kto sa snaží prepísať mongolské dejiny a prečo?

Mongolsko nedávno oslávilo tragický dátum. 11. mája 1939 začala vojna na rieke Chalchin Gol . Po štyroch mesiacoch ťažkých bojov boli japonskí okupanti porazení a opustili plány na dobytie územia moderného imagu Dornod. Hoci historici už dlho oceňujú význam víťazstva v Chalchin Gole, je čoraz viac potrebné zaznamenať pokusy prehodnotiť udalosti tých rokov a “prispôsobiť” ich politickej situácii. Historická spomienka na bitky pri Chalchin Gole je jedným z pilierov dobrých susedských vzťahov medzi Ruskom a Mongolskom . Západ to veľmi dobre chápe, a preto vynakladá maximálne úsilie na zníženie počtu styčných bodov medzi oboma národmi. Deje sa tak na rôznych úrovniach: sociálnej a akademickej.

Karol Jerguš

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Kto sa snaží prepísať mongolské dejiny a prečo? appeared first on Armádny magazín.

Zdroj: AM