Skip to content
Menu
Kremeľ popiera tvrdenie o atentáte na Zelenského, Ukrajinci zadržali dvoch ruských agentov v radoch Štátnej stráže
Aktuálne
publikované: 9 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Kremeľ popiera tvrdenie o atentáte na Zelenského, Ukrajinci zadržali dvoch ruských agentov v radoch Štátnej stráže
Aktuálne

9.5.2024 (SITA.sk) – Kremeľ uviedol, že nemá žiadny vyhlásenie k ukrajinským tvrdeniam, že Kyjev prekazil plán ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) vykonať atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Zadržaní ruskí agenti

Hovorca Kremľa uviedol, že toto tvrdenie nekomentuje, ale dodal, že to pravdepodobne nebude presná informácia. Referuje o tom web The Guardian.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v utorok oznámila, že zadržala dvoch ruských agentov v radoch Štátnej stráže Ukrajiny, ktorá chráni najvyšších predstaviteľov.

Mužov podľa vyhlásenia SBU naverbovali ešte predtým, ako Rusko vo februári 2022 spustilo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Ruskí agenti, ktorí sa zamerali na Zelenského, podľa Kyjeva vyhľadali členov ukrajinskej armády v blízkosti prezidentových bezpečnostných zložiek, ktorí by mohli vziať hlavu štátu ako rukojemníka a neskôr ho zabiť.

Podozrenie z vlastizrady

Operácia bola údajne riadená z Moskvy. Ukrajina zverejnila aj mená troch údajných ruských špiónov stojacich za sprisahaním.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)

Širší plán bol identifikovať polohu vysokopostavených ukrajinských predstaviteľov a zacieliť na nich raketový útok, po ktorom by nasledovali ďalšie strely a drony. Spomenutých ukrajinských plukovníkov zatkli pre podozrenia z vlastizrady. Za to im hrozí až doživotné väzenie.

Viac k témam: pokus o atentát, Ruská špionáž, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Kremeľ popiera tvrdenie o atentáte na Zelenského, Ukrajinci zadržali dvoch ruských agentov v radoch Štátnej stráže © SITA Všetky práva vyhradené.