Skip to content
Menu
Kosovský parlament schválil zákon o prenajímaní väzenských ciel Dánsku, ktoré nemá kam trestancov dávať
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Kosovský parlament schválil zákon o prenajímaní väzenských ciel Dánsku, ktoré nemá kam trestancov dávať

Kosovský parlament vo štvrtok schválil návrh zákona o prenajímaní väzenských ciel Dánsku, ktorému to pomôže riešiť situáciu s preplnenými väznicami. Informujeme o tom podľa správy agentúry AP.

Za návrh hlasovalo 86 poslancov, sedem ich bolo proti a nikto sa nezdržal hlasovania. Kosovo prenajme Dánsku na desať rokov 300 ciel vo väznici v meste Gjilan na východe krajiny, približne 50 kilometrov južne od Prištiny.

Prvá tranža bude 500 miliónov. Nástroj Únie na podporu partnerov na Balkáne má urýchliť reformy, tvrdí Bilčík

Dánsko za nájom zaplatí 210 miliónov eur a pre Kosovo to bude podľa miestneho ministerstva spravodlivosti výhodné aj z hľadiska výmeny osvedčených postupov a posilnenia a zavedenia medzinárodných štandardov vo väzenstve.

Dánsky minister spravodlivosti Peter Hummelgaard rozhodnutie kosovského parlamentu označil za “naozaj dobrú správu”.

“Je pre nás dôležité na zabezpečenie väčšieho množstva dánskych väzenských miest a prispeje to k opätovnému uvedeniu nášho väzenského systému, ktorý je pod tlakom, do rovnováhy,” povedal. Podľa jeho slov to bude aj znamenie pre zločincov zo zahraničia, že ich budúcnosť nie je v Dánsku – a preto by si tam nemali ani odsedieť svoje tresty.

V Kosove kvitne kult britského expremiéra Tonyho Blaira, odhalia mu sochu

Odsúdení deportovaní do Kosova si svoj trest musia odsedieť za rovnakých podmienok, ako by mali v dánskych väzniciach. Kodaň tam nebude môcť poslať väzňov odsúdených za terorizmus alebo vojnové zločiny, či psychicky choré osoby. Väznici bude šéfovať dánsky riaditeľ a bude mať miestny personál.

Parlament o návrhu hlasoval aj minulý týždeň, schváliť sa ho však nepodarilo. Vláda následne ponúkla pozmenený návrh zmluvy, ktorú Kosovo a Dánsko podpísali v apríli a máji 2022. Za jej schválenie muselo hlasovať aspoň 80 poslancov, čo je dvojtretinová väčšina v 120 člennom parlamente.

Zdroj: HN