Skip to content
Menu
Korupčnou kauzou bývalej šéfky Krajského súdu v Žiline sa bude v júni zaoberať najvyšší súd
Aktuálne
publikované: 9 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Korupčnou kauzou bývalej šéfky Krajského súdu v Žiline sa bude v júni zaoberať najvyšší súd
Aktuálne

9.5.2024 (SITA.sk) –

Najvyšší súd SR vytýčil na 5. júna verejné zasadnutie, na ktorom sa má zaoberať prípadom bývalej predsedníčky Krajského súdu v Žiline Evy K. Konkrétne odvolací súd rozhodne o odvolaní prokurátora proti rozsudku zo septembra 2022, ktorým ju prvostupňový súd oslobodil spod obžaloby vo veci údajnej korupcie.

Samosudca Špecializovaného trestného súdu na pracovisku v Banskej Bystrici v trestnej veci pre pokračujúci zločin prijímania úplatku formou spolupáchateľstva v septembri 2022 bývalú predsedníčku Krajského súdu v Žiline Evu K. spod obžaloby oslobodil. V rozsudku to sudca odôvodnil tým, že nebolo dokázané, že skutok spáchala obžalovaná. Rozsudok nie je právoplatný, nakoľko prokurátor proti nemu podal odvolanie. Kľúčovým svedkom v tomto prípade bol bývalý žilinský sudca Pavol Polka.

Polícia ešte 20. januára 2021 pri akcii Plevel 2 zadržala Evu K. a tiež emeritnú sudkyňu Máriu Urbanovú. Tá sa k trestnej činnosti priznala a v rámci dohody o vine a treste jej súd uložil podmienečný trest. Trestnej činnosti sa podľa polície sudkyne dopúšťali od februára 2015 do augusta 2019. Konkrétne za peňažné úplatky rozhodovali trestné veci na Krajskom súde v Žiline v prospech trestne stíhaných osôb.

Viac k témam: Korupcia, Krajský súd Žilina, Súdy, verejné zasadnutie
Zdroj: SITA.sk – Korupčnou kauzou bývalej šéfky Krajského súdu v Žiline sa bude v júni zaoberať najvyšší súd © SITA Všetky práva vyhradené.