Skip to content
Menu
Komisár Mikloško pre HN: Deti sú nástrojom pomsty, vybrať si ich ako obeť je hyenizmus (rozhovor)
publikované: 25 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Komisár Mikloško pre HN: Deti sú nástrojom pomsty, vybrať si ich ako obeť je hyenizmus (rozhovor)

Polícia nedávno zverejnila, že až 1 543 škôl dostalo výhražnú správu o bombovom útoku. Nastal strach u detí a rodičov. Ako sa na to pozeráte?

Vybrať si za obeť tých najmladších bol hyenizmus najvyššieho stupňa. V dnešnom chaotickom svete je veľa škodiacich skupín, ktoré sledujú len svoje záujmy a neštítia sa ničoho. Našou úlohou, a tým myslím nielen nášho tímu na úrade, no celkovo nás dospelých, je, aby deti mohli pokojne a bezpečne prežiť svoje detstvo.

S kolegom, ktorý sa už viac ako 20 rokov špecializuje na túto oblasť, sme v apríli rozbehli projekt, ktorý plánujeme realizovať postupne vo všetkých krajoch Slovenska. Ide o iniciatívu, ktorá komplexne rieši bezpečie detí. V jej úvodnej fáze sa venujeme osobitne šikanovaniu, kyberšikanovaniu a podpore duševného zdravia detí, ktoré s tým všetkým úzko súvisí.

Viete to rozviesť?

Na začiatku sa venujeme dvom cieľovým skupinám. Sú to deti a mládež a druhou skupinou sú školské podporné tímy a pedagógovia. S deťmi pracujeme formou neformálnych diskusií, prednášok alebo interaktívnych osvetových aktivít. S druhou skupinou je to však najmä formou workshopov zameraných na osvetu a výmenu informácií z osvedčenej praxe.

Identifikovali sme totiž systémové riziká, ktoré je nutné odstrániť, a uviesť do praxe nové poznatky. Nesmieme zabúdať na kvalitnú a otvorenú komunikáciu s deťmi. A to tak doma, ako aj v škole.

Bývanie je kľúčový problém pre učiteľov. Niektorí musia byť v internátoch spolu so študentmi

Aké boli tie nové poznatky?

Keď sme robili výskum, čoho sa deti boja, tak nám vyšli vysoké čísla najmä pri strachu zo smrti a z násilia. Tie čísla sa pohybovali nad 90 percent. Preto je dôležité vedieť spracovať aj strach dieťaťa a pomôcť mu ho prekonať, aby sa to nerozvinulo do traumy a nemalo to negatívny vplyv na jeho duševné zdravie.

Hovoril ste, že sa s deťmi o tom treba zhovárať. Prečo?

Je veľmi dôležité deťom vysvetliť, čo a prečo sa stalo. Dieťa totiž nemá dostatočnú kapacitu samo spracovať akúkoľvek traumu alebo väčší strach. Ak ho necháme v týchto negatívnych zážitkoch a neposkytneme mu adekvátnu pomoc, mohli by následne tieto negatívne emócie prerásť do závažnejších porúch.

Na školách je dosť problémov aj bez výhražných správ. Jedným z nich je šikana. Koľko detí ju zažilo?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Zdroj: HN