Skip to content
Menu
Kolaps FTX a kuriózny prípad trhovej kapitalizácie FTT
publikované: 19 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Kolaps FTX a kuriózny prípad trhovej kapitalizácie FTT

Kolaps FTX, jednej z najväčších kryptomenových búrz, vyvolal v kryptografickej komunite šok. Uprostred tohto chaosu sa stredobodom diskusií stala trhová kapitalizácia natívneho tokenu FTT, ktorá poukazuje na často mätúcu povahu oceňovania kryptomien.

Len pred desiatimi dňami spoločnosť, ktorá dohliada na konkurzné konanie FTX, oznámila, že zákazníci dostanú viac ako 100 % splátku. Po tomto oznámení burzový token FTT, naviazaný na už neexistujúcu obchodnú platformu, zaznamenal nárast ceny nad 2 USD za jednotku. Napriek tomu, že je FTT spojený s neúspešnou kryptoburzou, má stále trhovú hodnotu 535 miliónov USD, čo je číslo, ktoré mnohých zaráža vzhľadom na jeho nedostatočnú základnú hodnotu.

Pretrvávanie „mŕtvych“ mincí
S FTT sa naďalej obchoduje na viacerých burzových platformách, hoci pochádza z FTX, ktorá bola zapletená do podvodných aktivít. Sam Bankman-Fried, generálny riaditeľ FTX, bol za svoju úlohu v podvode odsúdený na takmer 25 rokov. Daň z finančných transakcií zohrala významnú úlohu pri umožnení chybných krokov spoločnosti FTX a zároveň prispela k pádu spoločnosti z dôvodu jej rozsiahleho vystavenia tokenu.

Napriek kolapsu FTX trhová kapitalizácia FTT vo výške 535 miliónov USD zdôrazňuje absurditu kryptomien. Dňa 9. septembra 2021 dosiahla trhová kapitalizácia až 9,75 miliardy USD. Token, ktorý prispieva k manipulácii s trhom a podvodným finančným stratégiám, sa stále obchoduje za 1,63 USD. Okrem podvodu je daň z finančných transakcií medzi jej držiteľmi vysoko centralizovaná. FTX kontroluje 69,06 % celkovej ponuky, zatiaľ čo Binance vlastní 9,51 %. Napriek tomu, že desať najväčších peňaženiek s FTT má 30 384 vlastníkov. Ešte pred týmto rozdelením bola tokenomika FTT pochybná a pripomínala pyramídovú schému.

Distribúcia FTT je prinajmenšom komická a výrazne sa zhoršila, keď zmluvný nasaditeľ uvoľnil zvyšné zablokované zásoby. Plne zriedená trhová kapitalizácia tokenu už pred kolapsom bola sporným bodom.

Sága FTX a zvláštna situácia trhovej kapitalizácie FTT slúžia ako jasná pripomienka volatility a špekulatívnej povahy kryptomien. Vyvoláva kritické otázky o dynamike trhu, úlohe riadenia v decentralizovaných systémoch a dôležitosti náležitej starostlivosti pre investorov. Keďže toto odvetvie sa naďalej vyvíja, ponaučenia získané z krachu FTX budú nepochybne formovať budúcu reguláciu kryptomien a správanie investorov.

Zdroj: TradingView

Príspevok Kolaps FTX a kuriózny prípad trhovej kapitalizácie FTT je zobrazený ako prvý na Kryptoblog24.