Skip to content
Menu
Kniha Dušana Garaya o španielskej občianskej vojne
publikované: 15 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Kniha Dušana Garaya o španielskej občianskej vojne

Republikánske sily v bitke o mesto Irún v Španielsku v roku 1936

Slovensko, 15. máj 2024 (AM) – Vo vydavateľstve Inlibri vyšla kniha s názvom Španielska odysea Jozefa Doma Arvaya. Autorom tejto knihy je Dušan Garay.

 

.

 

Španielska občianska vojna v rokoch 1936 – 1939 bola jedným z najkrvavejších konfliktov v Európe v 20. storočí, ktorý na desaťročia rozdelil španielsku spoločnosť. Samotná občianska vojna mala rozhodnúť o charaktere režimu – či bude demokratický, alebo nie. Do boja na obranu republiky sa v rámci internacionálnych brigád zapojili aj tisíce občanov iných krajín vrátane Čechov a Slovákov.

 

 

Kniha Španielska odysea Jozefa Doma Arvaya zachytáva pohnuté osudy rodáka z Detvy, ktorý v Španielsku žil od konca dvadsiatych rokov 20. storočia a ktorý hneď po vypuknutí občianskej vojny vstúpil do Piateho pluku a neskôr do republikánskej armády. Zúčastnil sa početných bojov, bol zranený a po porážke republiky odsúdený na trest smrti. Po udelení milosti strávil roky vo viacerých španielskych väzeniach. Kniha nie je odborným spracovaním španielskej občianskej vojny, ktorá je predmetom rozsiahleho historiografického výskumu, ale rekonštruuje časť autentického životného príbehu Jozefa Doma Arvaya na základe jeho neskorších spomienok i archívnych materiálov a zasadzuje ho do širších historických súvislostí. Príbeh reflektuje realitu bojovníkov, civilov i väzňov Francovho režimu a zároveň vypovedá o ľudskosti a priateľstve, ktoré prekonalo svetonázorové rozdiely.

Daniela Pokojná

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Kniha Dušana Garaya o španielskej občianskej vojne appeared first on Armádny magazín.

Zdroj: AM