Skip to content
Menu
KĽDR kritizuje americký jadrový test, avizuje silnejšie jadrové odstrašenie
publikované: 20 mája, 2024
Menej ako minútu min.
KĽDR kritizuje americký jadrový test, avizuje silnejšie jadrové odstrašenie

KĽDR ostro odsúdila nedávny americký tzv. podkritický jadrový test v Nevade a v pondelok avizovala “silnú odstrašujúcu akciu” proti americkej “jadrovej hrozbe”. Informuje o tom juhokórejská agentúra Jonhap.

USA minulý týždeň vykonali podkritický test, pri ktorom sa používa jadrový materiál, ale neuvoľňuje sa pritom jadrová energia, s cieľom získať “esenciálne údaje” o stave kvality amerických atómových hlavíc. Ide o tretí test tohto druhu za vlády prezidenta Joe Bidena.

Ministerstvo zahraničných vecí KĽDR reagovalo, že Pchjongjang teraz musí posilniť vlastnú politiku jadrového odstrašenia a dodalo, že USA nemajú právo rozprávať o atómovej hrozbe zo strany iných krajín.

Severná Kórea “nebude tolerovať vytvorenie strategickej nerovnováhy a bezpečnostného vákua na kórejskom polostrove, ale bude naopak odhodlane brániť svoju bezpečnosť, práva a záujmy prostredníctvom silného jadrového odstrašenia voči vyvíjajúcej sa atómovej hrozbe zo strany USA”, uviedlo ministerstvo.

KĽDR vykonalo svoj šiesty a zatiaľ posledný jadrový test v septembri roku 2017. Soul and Washington sa domnievajú, že KĽDR je technicky pripravené uskutočniť siedmy test “kedykoľvek”.

Zdroj: HN