Skip to content
Menu
Kedy vysadiť surfínie na balkón? Čoskoro príde najlepší dátum. Kvitnú až do októbra
publikované: 9 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Kedy vysadiť surfínie na balkón? Čoskoro príde najlepší dátum. Kvitnú až do októbra

09.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/matunka).

Kedy vysadiť surfínie na balkón, aby ešte dlho tešili oko farebnými kaskádami kvetov? Výber správneho dátumu je polovica úspechu. Zvyšok závisí od toho, ako sa o ne staráte. Na čo si dať obzvlášť pozor, aby rastlina neuhynula?

Kedy vysadiť surfínie na balkón?
Foto: Shutterstock/matunka

Surfínie, tiež nazývané petúnie, sú nespochybniteľnými kráľovnami každého balkóna. Keď rozkvitnú, sú pokryté krásnymi kvetmi v šťavnatých farbách. V závislosti od vášho výberu môžu byť červené, fialové, ružové, biele alebo viacfarebné. Obzvlášť populárne sú tie, ktoré spadajú do hustých kaskád. Kedy ich vysadiť, aby ste sa tešili dlho?

Kedy vysadiť surfínie na balkón? Nezostáva veľa času

Surfínie sú nádherné, pútavé rastliny, ktoré zdobia mnohé terasy, balkóny či záhrady. Za svoju slávu vďačia mimoriadnemu šarmu, dlhému obdobiu kvitnutia, ktoré trvá od júna do októbra, a pomerne jednoduchej starostlivosti. Sadenice a následné pestovanie zvládne aj neskúsený záhradkár.

Do nádob pripravených na balkóne treba priesady preniesť po 15. máji, keď sú za nami posledné mrazy. Nezabudnite ich nesadiť príliš husto, pretože rastú silne a rýchlo a majú aj rozsiahly koreňový systém. Do kvetináča môžete vysadiť rôzne odrody surfínií, no rozhodne je lepšie ich nekombinovať s inými rastlinami.

Čo robiť, aby surfínie bohato kvitli? Vyberte si správnu polohu

Pôda pre surfínie by mala byť úrodná, priepustná, najlepšie piesčitá a hlinitá. Nezabudnite dať na dno každého črepníka vrstvu drenáže, aby korene rastlín nestáli vo vode, čo by im mohlo ublížiť. Kvety uchovávajte na slnečnom mieste, chránené pred vetrom. V prípade dažďa zaistite náležitú ochranu, pretože lejaky im veľmi škodia.

Kedy vysadiť surfínie?
Foto: shutterstock/Marcin Osman

Ako často treba surfínie zalievať? Sledujte predpovede počasia

Starostlivosť o surfínie je pomerne jednoduchá a najdôležitejšia je správna zálievka. Zvyčajne je potrebné ich opakovať každé 1-2 dni. Výnimkou sú extrémne teplé slnečné dni, kedy potrebujú hydratáciu aj dvakrát denne, ráno a večer. Robte to pravidelne, ale nie príliš.

Raz týždenne pridajte do vody trochu hnojiva. Okrem toho nezabudnite systematicky odstraňovať vyblednuté alebo poškodené súkvetia. Surfíniám sa tak postaráte nielen o estetiku, ale ešte aj bujnejšie rozkvitne. Navyše ich ochránite pred chorobami.

Na čo si dať obzvlášť pozor, aby surfínia neuhynula?.
Foto: Pixabay/Tiểu Bảo Trương

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Osušte a rozložte okolo cibule. Výťažok budete počítať v kilogramoch

Opečiem ich v rúre a rozomeliem v mixéri. Hortenzia ožíva už po jednej dávke

The post Kedy vysadiť surfínie na balkón? Čoskoro príde najlepší dátum. Kvitnú až do októbra appeared first on Vášeň v tebe.