Skip to content
Menu
Kedy osoliť vodu na zemiaky? Toto načasovanie je rozhodujúce. V opačnom prípade sa účinne vylúhujú vitamíny
Aktuálne
publikované: 9 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Kedy osoliť vodu na zemiaky? Toto načasovanie je rozhodujúce. V opačnom prípade sa účinne vylúhujú vitamíny
Aktuálne

9.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/inewsfoto).

Nie je potrebné vysvetľovať, že Slovensko je známe svojimi zemiakmi. Podávajú sa v rôznych podobách a sú neodmysliteľnou súčasťou každodennej večere. Preto môže byť šokom, že mnohí ľudia nevedia, ako správne variť zemiaky. Zistite, či sa dopúšťate týchto chýb.

Nie je potrebné vysvetľovať, že Slovensko je známe svojimi zemiakmi. Podávajú sa v rôznych podobách a sú neodmysliteľnou súčasťou každodennej večere.
Foto: shutterstock.com/inewsfoto

Varenie zemiakov je zdanlivo najjednoduchšia činnosť na svete. Ukazuje sa však, že počas tohto procesu môžeme urobiť mnoho chýb a výrazne zhoršiť ich chuť. Máme tu na mysli dva momenty.

Kedy osoliť vodu na zemiaky? Mnoho ľudí robí osudovú chybu

Keď chceme uvariť zemiaky, postupujeme podľa známeho vzoru. Zvyčajne zemiaky najprv umyjeme, potom ich ošúpeme, vložíme do hrnca, zalejeme studenou vodou, osolíme, postavíme hrniec na horák a čakáme, kým sa uvaria. Ukazuje sa však, že týmto spôsobom pripravujeme zeleninu o cenné výživové hodnoty. Ak sa varí príliš dlho, vitamíny sa vylúhujú a zostávajú vo vode namiesto v zemiaku. Môžeme to ľahko zmeniť, pretože stačí, keď zemiaky vložíme do vriacej vody a keď zmäknú, pridáme soľ. Rozdiel v chuti takto pripravených zemiakov okamžite pocítite.

Ako sa majú variť zemiaky? Čas môže byť spojenec, ale aj nepriateľ

Okrem toho, že zeleninu vložíme do vriacej vody a keď zmäkne, pridáme soľ, pozrime sa na čas varenia. Známa a obľúbená metóda „od oka“ nie vždy funguje a nikto nemá rád prevarené zemiaky. Je dobré si uvedomiť, že by sa mali variť podľa veľkosti a veku: mladé, ošúpané, do strednej veľkosti 15 – 20 minút a staršie, väčšie a v plášti 30 minút. Na konci varenia je najlepšie skontrolovať, či sú mäkké, pichnutím vidličkou.

Keď už ste nechtiac uvarili zemiaky, pripravme z nich lahodné pyré, na ktorom si pochutí celá rodina.
Foto: pexels.com/Gamzova Olga

Ako sa majú variť zemiaky? Skvelý spôsob prípravy varených zemiakov

Keď už ste nechtiac uvarili zemiaky, pripravme z nich lahodné pyré, na ktorom si pochutí celá rodina. Do hrnca s odkvapkanými zemiakmi jednoducho pridajte trochu mlieka, masla a soli a roztlačte ich, kým nebudú mať nadýchanú konzistenciu. Ak chcete chuť zemiakov trochu ozvláštniť, môžete pridať nasekanú petržlenovú vňať, kôpor alebo dozlatista opečenú cibuľu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kto by nemal jesť zemiaky? Jedna skupina by ich mala vylúčiť zo svojho jedálnička

Pečené zemiaky ako z pahreby. Môžete si ich pripraviť doma

The post Kedy osoliť vodu na zemiaky? Toto načasovanie je rozhodujúce. V opačnom prípade sa účinne vylúhujú vitamíny appeared first on Vášeň v tebe.