Skip to content
Menu
Kedy kúpiť jahody? Kľúčový je denný čas
publikované: 26 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Kedy kúpiť jahody? Kľúčový je denný čas

26.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Damian Lugowski).

Jedinečná aróma a sladká, intenzívna chuť, ktoré sa jednoznačne spájajú so začiatkom leta. Toto je stručný opis jahôd, ktorý vysvetľuje obľúbenosť tohto sezónneho ovocia. Vychutnať si ich, je dôležité vedieť nielen ako rozpoznať čerstvé jahody. Dôležité je tiež vedieť, v akom dennom čase ich kupovať. Sezóna týchto pochúťok netrvá dlho, takže musíme urobiť všetko pre to, aby sme si vybrali tie najchutnejšie exempláre.

Jedinečná aróma a sladká, intenzívna chuť, ktoré sa jednoznačne spájajú so začiatkom leta. Toto je stručný opis jahôd
Foto: shutterstock.com/Damian Lugowski

Ako dlho trvá sezóna jahôd?

Mnoho gurmánov sa nemôže dočkať, kým sa konečne vyberiete na trh a kúpite si nejaké to chutné miestne ovocie. Jahody sú k dispozícii najmä koncom jari a začiatkom leta. Zbierajú sa, keď sú úplne zrelé, a vyznačujú sa lákavou vôňou, sladkou chuťou a vysokou výživovou hodnotou. Tým, že kupujeme miestne ovocie v sezóne, máme väčšiu istotu, že sa vyhlo dlhej preprave a skladovaniu.

V akom dennom čase kupovať jahody? Mnoho ľudí robí chybu

Výlet do obchodu s potravinami alebo na trh v dopoludňajších hodinách sa zdá ako najrozumnejšia možnosť? Mnohí z nás si spájajú, že potraviny sú najlepšie práve vtedy. V prípade jahôd to nie je celkom pravda. Na väčšine miest je ráno k dispozícii len ovocie z predchádzajúceho dňa. Čerstvé jahody sa zvyčajne predávajú okolo poludnia alebo neskôr. Preto je lepšie neplánovať si nákupy na skoré ráno.

Nekupujte mačku vo vreci – ako si vybrať tie najlepšie jahody?

Ak si chcete vychutnať tú najlepšiu chuť, musíte vedieť, ako rozpoznať dobré jahody. Vyhnite sa plodom, ktoré ležali na plnom slnku alebo boli zabalené v plastových vreckách. Tie sa kazia oveľa rýchlejšie, takže hrozí, že veľká časť vášho nákupu skončí v koši.

Jahody by mali mať sýto červenú, jednotnú farbu. To znamená, že sú úplne zrelé a sladké. Vyhnite sa vzorkám s bielymi alebo zelenými úlomkami. Plody musia byť pevné a šťavnaté, bez škvŕn a priehlbín. Aj najmenšia stopa plesne ich diskvalifikuje.

Pozorne si prezrite stonky – mali by byť zelené a tuhé. Suché, zvädnuté a s hnedým sfarbením sú znakom toho, že plody nie sú čerstvé.

Priniesli ste domov letom voňajúce jahody a hneď ste sa pustili do ich umývania? Tým sa skracuje ich trvanlivosť
Foto: shutterstock.com/Mulevich

Ako skladovať jahody? Vyhnite sa jednej veci

Priniesli ste domov letom voňajúce jahody a hneď ste sa pustili do ich umývania? Tým sa skracuje ich trvanlivosť. Plody by sa mali umyť aj so stopkami (ktoré sú mimochodom jedlé) tesne pred konzumáciou. Nie ochutnať ich hneď?

Hoci nemajú rady prílišný chlad, v takejto situácii je najrozumnejšie skladovať ich v chladničke. Ako si skladovať jahody, aby boli dlhšie čerstvé? Umiestnite ich na podnos vystlaný papierom. Nemali by byť rozmačkané a naukladané na hromadu. V opačnom prípade začnú uvoľňovať šťavu, čo tiež podporuje rýchlejšie kazenie.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Čím hnojiť jahody v máji? Nie všetky hnojivá sú vhodné

Opláchnutie v sitku nestačí. Jahody vložte do vody a pridajte 2 prísady. Zbavíte ich toxínov

The post Kedy kúpiť jahody? Kľúčový je denný čas appeared first on Vášeň v tebe.