Skip to content
Menu
Katastrofa na Jadrane: Lode zmenili chorvátske pláže na septik. Poobede je všetko hnedé, hovorí miestny
publikované: 24 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Katastrofa na Jadrane: Lode zmenili chorvátske pláže na septik. Poobede je všetko hnedé, hovorí miestny

Jadranské more je podľa Medzinárodného dohovoru MARPOL klasifikované ako špeciálna ekologická oblasť. Napriek tomu čelí vážnym problémom, ktoré spôsobuje vypúšťanie odpadových vôd z výletných lodí. Situácia sa opakuje aj tento rok a skloňuje sa výraz ekologická katastrofa.

Ide pritom o celosvetovo vyhľadávanú dovolenkovú destináciu, kam v lete prichádzajú aj mnohí Slováci. 

Ostrov Hvar, konkrétne oblasť obce Jelsa, je obzvlášť vystavená útokom turistov aj vodákov. O znečistení mora a pobrežia svedčia videá, ktoré boli natočené pozdĺž úseku od zátoky Zenčišće do Basiny.

Na tento problém sa v minulosti upozorňovalo viackrát, úrady s tým však doteraz poľa portálu Slobodna Dalmacija nespravili nič. “Popravde, výletné lode a výkaly, dokonca aj kuchynský odpadový olej s trochou potravinového odpadu, vytekajú ďalej od pobrežia do kanála Hvar,” uvádza sa v článku.

To všetko sa však pod vplyvom južných a morských prúdov dostáva na pobrežie Hvaru. “Ak fúka mistrál, oblasť Prapatna a Makarca je ohrozenejšia, ráno máme krištáľovo modré more a poobede je všetko hnedé,” uviedol pre portál Veljko Drinković, ktorý pracuje v turizme.

História, svätý pokoj a priezračné more. Prinášame tip na chorvátske ostrovy, kde sa zastavil čas

Škvrny môžu mať priemer až 150 metrov, možno aj viac. Objavujú sa popoludní po návrate lodí z Hvaru na pevninu. Minulý rok sa tam inštalovali hrádze, ktoré chránili pláž.

Drinković varoval pred nedodržiavaním ustanovení námorného kódexu a poukázal na to, že by bolo zaujímavé sledovať, aké argumenty budú musieť kapitáni lodí uviesť v rozhovore s inšpektormi.

“Nechajte úrady skontrolovať a vypočuť posádky, kde a ako likvidujú fekálie a inú odpadovú vodu zo svojich lodí. Vlani to však zrejme nikto nekontroloval, no teraz urobím všetko pre to, aby sa to konečne zmenilo a ľudia už v takomto prostredí nežili,” pokračuje.

Drinković plánuje o tejto situácii informovať ministerstvo životného prostredia a ďalšie príslušné úrady. Súčasnú situáciu podľa neho charakterizuje akýsi „zločinecký optimizmus“, ktorý z krásneho mora urobí doslova veľký „septik“. Žiada, aby sa inšpektori zaoberali znečisťujúcimi látkami a aby sa oveľa viac dbalo na prevenciu.

Zdroj: HN