Skip to content
Menu
Južná Kórea a Čína chcú obnoviť rokovania o voľnom obchode, uviedol Soul
publikované: 26 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Južná Kórea a Čína chcú obnoviť rokovania o voľnom obchode, uviedol Soul

Prezident Južnej Kórey Jun Sok-jol sa dnes dohodol s čínskym premiérom Li Čchiangom na tom, že obe krajiny obnovia rokovania o dohode o voľnom obchode.

Južná Kórea a Čína chcú tiež začať diplomatický a bezpečnostný dialóg, stojí podľa agentúry Reuters vo vyhlásení kancelárie juhokórejského prezidenta po ich stretnutí Podľa Pekingu premiér Li pri schôdzke uviedol, že by sa obchodné záležitosti nemali premeniť na bezpečnostné otázky.

Kancelária juhokórejského prezidenta po rokovaní oboch vysokých politikov uviedla, že Jun a Li sa dohodli na obnovení druhej fázy rokovaní o dohode o voľnom obchode. Čínska strana potom vo svojom vyhlásení podľa agentúry Reuters hovorí aj zrýchlenie tejto fázy rokovania.

Obe krajiny chcú tiež začať diplomatický a bezpečnostný dialóg, uviedol vo vyhlásení Soul. “Dúfam, že budeme pokračovať v posilňovaní bilaterálnej spolupráce,” uviedol juhokórejský prezident Jun už pred rokovaním.

Podľa agentúry Nová Čína čínsky premiér Li povedal juhokórejskému prezidentovi, že by sa obe krajiny mali postaviť proti tomu, aby sa obchodné a ekonomické záležitosti premenili na politické a bezpečnostné otázky.

V posledných rokoch Peking opakovane odsúdil obmedzenia v prístupe k pokročilým technológiám či kľúčovým súčiastkam, ktoré voči nemu zaviedli Spojené štáty a ich spojenci.

Juhokórejský prezident sa dnes stretol aj s japonským premiérom Fumiom Kišidom. Bilaterálne rokovania predchádza pondelkovému summitu medzi Južnou Kóreou, Čínou a Japonskom. Posledný summit v tomto formáte sa podľa agentúry Reuters konal v roku 2019.

Zdroj: HN