Skip to content
Menu
Juraj Blanár: ODMIETAME RAKETY NA SLOVENSKU, KTORÉ BY SA ZAPOJILI DO KONFLIKTU NA UKRAJINE
Redakcia
publikované: 19 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Juraj Blanár: ODMIETAME RAKETY NA SLOVENSKU, KTORÉ BY SA ZAPOJILI DO KONFLIKTU NA UKRAJINE
Redakcia

Nemecko považujem za kľúčového partnera Slovenskej republiky, ale aj v rámci európskeho diania. Napriek tomu sa musím ozvať vždy, keď môžu byt ohrozované záujmy našej vlasti 🇸🇰 A vťahovanie nášho územia do vojnového konfliktu presahuje akúkoľvek hranicu únosnosti štandardných medzinárodných vzťahov.

Vládny poslanec J. Weingarten za stranu SPD kancelára Olafa Scholza prišiel s návrhom, aby Nemecko bránilo ukrajinské územie zo Slovenska.

Áno, počujete dobre. Môžem sa len domnievať, že si tento poslanec veľmi pravdepodobne neuvedomuje, že by Slovenskú republiku týmto zatiahol do vojnového konfliktu.

Ak si naopak pán poslanec možných následkov pre Slovensko vedomý je, o to vážnejšie vyznievajú jeho výroky, ktoré nemožno podceňovať. Podľa dostupných informácií je tento poslanec obranným expertom vládnej koalície a o to viac treba odmietnuť jeho vyjadrenie. Nejde totiž o nejaké premúdrené reči, ale ide o snahu rozmiestniť u nás nemecké protilietadlové raketové jednotky tak, aby chránili vzdušný priestor Ukrajiny.

Spomínate si, keď bývalá vládna garnitúra darovala Ukrajine náš obranný systém S 300 s tvrdením, že nám spojenci poskytnú svoje systémy protivzdušnej obrany? Aká je realita? Spočiatku tu boli tri systémy Patriot a jeden z Talianska, dnes už tu nemáme žiaden. A tu nemecký „expert“ namiesto ochrany nášho neba prichádza s návrhom, že na Slovensko bude dodaný systém, ktorý bude zostreľovať rakety na ukrajinskom území.

Preto ma zaráža to mlčanie nemeckých vládnych politikov, ktorí by mali nezodpovedné vyjadrenia svojho kolegu rázne odmietnuť a dementovať. Oceňujem, že tak urobil aspoň predseda poslaneckého klubu SPD Rolf Mützenich. Ostatní však mlčia.

No ja mlčať nemôžem a som zvedavý, ako sa k tomu postavia nemeckí vládni predstavitelia. Je to to isté Nemecko, ktoré na začiatku konfliktu odmietalo vstupovať do tamojšieho diania s tým, že maximálne chce prispieť prilbami pre vojakov?

Dnes už prilby nestačia, tak sa zaoberajú ťažšími kalibrami, ale v rámci zachovania vlastného bezpečia radšej z územia iných.

No pre slovenskú vládu je takýto prístup neprijateľný a takéto riešenie len rozširovaním vojnového konfliktu namiesto toho, aby sa hľadali možnosti zastavenia paľby a následne cesty k mierovým rokovaniam.

 

Juraj Blanár