Skip to content
Menu
Josep Borrell vyzval na spoločný postoj Únie na uznanie palestínskeho štátu, presadzuje dvojštátne riešenie
publikované: 22 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Josep Borrell vyzval na spoločný postoj Únie na uznanie palestínskeho štátu, presadzuje dvojštátne riešenie

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v stredu vyzval na spoločný postoj Európskej únie pri uznaní palestínskeho štátu.

“V rámci spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky budem neúnavne spolupracovať so všetkými členskými štátmi na presadzovaní spoločného postoja Únie založeného na dvojštátnom riešení,” napísal Borrell na sociálnej sieti X.

Írsko, Nórsko a Španielsko v stredu oznámili, že 28. mája oficiálne uznajú Palestínu ako štát. Uviedli tiež nádej, že podobne budú postupovať aj ďalšie západné krajiny.

Uznanie palestínskeho štátu je odmena za teror. Netanjahu odsúdil rozhodnutie Írska

Viaceré krajiny Únie však tento krok kritizovali. Český prezident Petr Pavel vyhlásil, že uznanie štátu bez predpokladov na jeho existenciu nedáva zmysel a ide skôr o politické gesto podpory. Francúzsko a Nemecko dali jasne najavo, že podľa nich na uznanie palestínskej štátnosti nie je správny čas.

Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac v reakcii nariadil okamžité stiahnutie izraelských veľvyslancov z Írska, Nórska a Španielska na konzultácie do Izraela a varoval pred následkami.

Štát Palestína uznáva približne 144 zo 193 členských krajín OSN vrátane Ruska, Číny alebo Indie. Spomedzi 27 krajín Európskej únie to zatiaľ urobilo len niekoľko. Proti jednostrannému uznaniu Palestíny ako štátu sú aj USA, ktoré sú najbližším spojencom Izraela.

Zdroj: HN