Skip to content
Menu
Jahodové stopky nevyhadzujem. Moja babička ma naučila, ako z nich vyrobiť ocot
publikované: 2 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Jahodové stopky nevyhadzujem. Moja babička ma naučila, ako z nich vyrobiť ocot

2.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anna List).

Po kúpe jahôd ich väčšina z nás okamžite umyje a ošúpe. Takto očistené môžu byť samostatným občerstvením alebo základom pre smoothies a koláče. Málokto sa zamyslí nad tým, či sú stopky jahôd jedlé. Ukazuje sa, že do koša putuje naozaj poriadna dávka vitamínu C.

Sú stopky jahôd jedlé?
Foto: shutterstock/Anna List

Sezóna jahôd sa na Slovensku zvyčajne začína v júni. Tento rok sa začala už v polovici mája – priaznivé poveternostné podmienky urýchlili rast plodov. Hoci májové mrazy mohli ohroziť nárast cien jahôd, našťastie sa nič také nestalo. Slováci sa už nevedia dočkať, kedy si na trhoch kúpia prvé slovenské ovocie. Keď s nimi prídu domov, hneď ich umyjú a odstopkujú. Je však dôležité zvážiť, či sa to naozaj oplatí robiť.

Sú stopky jahôd jedlé?

Málokto sa zamyslí, či sú stopky jahôd jedlé, a hneď ich vyhodí do koša. Po ich prehltnutí sa obávajú, či neskončia s podráždeným žalúdkom. Pritom – podobne ako listy reďkovky – stopky sa dajú jesť bez akýchkoľvek obáv. Nie sú toxické ani nebezpečné pre zdravie a naopak, obsahujú poriadnu dávku cenných živín.

Tmavozelené listy sú pokladnicou vitamínu C a vitamínov skupiny B. Dodávajú telu vápnik a železo, ale aj vlákninu, kyselinu kávovú, chlorofyl a antioxidanty. Konzumáciou – nie náhodou, ale vedome – jahôd so stopkami chránime telo pred poškodením voľnými radikálmi a oxidačným stresom. Antioxidanty spomaľujú proces starnutia, zmierňujú zápaly a znižujú riziko závažných ochorení, ako je rakovina a cukrovka.

Stopky jahôd sa dajú jesť bez akýchkoľvek obáv. Nie sú toxické ani nebezpečné pre zdravie a naopak, obsahujú poriadnu dávku cenných živín
Foto: shutterstock/lcrms

Vápnik posilňuje pohybový aparát, zatiaľ čo železo zlepšuje krvný obeh a zabraňuje anémii. Kyselina kávová sa vyznačuje diuretickými vlastnosťami, čo vedie k odstráneniu prebytočnej vody z tela a zníženiu opuchov. Vláknina priaznivo pôsobí na tráviaci systém, zmierňuje bolesti brucha a nadúvanie a mobilizuje črevá k správnej činnosti.

Môžete jesť jahody so stopkami? Koktail, kompót alebo ocot – čo robiť so stopkami jahôd

Hoci sú stopky jahôd jedlé, nie sú veľmi chutné. Listy majú tiež drsnú a vláknitú štruktúru, takže nie každý ich bude môcť jesť jednoducho spolu s čerstvým ovocím. Ako teda konzumovať jahodové stopky, aby ste využili ich vlastnosti a zároveň zvýraznili ich chuť?

Najlepšie je stopky rozmixovať spolu s ovocím – môžete si pripraviť lahodný smoothie, koktail alebo penu z ovsených vločiek. Pridajte ich aj celé do vody, čím vytvoríte ochutený nápoj. Stačí, ak ovocie vložíte do džbánu s viečkom, zalejete vodou a na niekoľko hodín odložíte – prikryté. Tekutina prevezme chuť. Veľmi podobne si môžete pripraviť jahodový čaj (lyžicu čerstvých stopiek zalejte pohárom vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať) a jahodový ocot (stopky vložte do vínneho alebo balzamikového octu. Po týždni nimi môžete spestriť šalát alebo krémovú polievku).

Chcete jesť čerstvé jahody, ale nedokážete prehltnúť aj stopky? Nič sa nestratí, ošúpané konce pozbierame a hodíme do mixéra. Zmiešané s olivovým olejom, citrónovou šťavou a soľou poslúžia ako lahodná omáčka na cestoviny, sendviče alebo šaláty. Listy môžete tiež jednoducho použiť ako prísadu alebo ozdobu do uvedených jedál.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Jahodové smoothie si pripravujem celé leto. Nepoužívam mlieko, ale pridávam niečo krémové

Vyskúšala som tieto jahody a teraz už nesiahnem po klasickom dezerte. Táto zložka všetko mení

The post Jahodové stopky nevyhadzujem. Moja babička ma naučila, ako z nich vyrobiť ocot appeared first on Vášeň v tebe.