Skip to content
Menu
Izraelský vojnový kabinet dal pokyn pokračovať vo vyjednávaní o rukojemníkoch
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Izraelský vojnový kabinet dal pokyn pokračovať vo vyjednávaní o rukojemníkoch

Izraelský vojnový kabinet dal svojmu vyjednávaciemu tímu pokyn, aby pokračoval v snahách o dosiahnutie prepustenia rukojemníkov, ktorých v palestínskom Pásme Gazy zadržiava radikálne hnutie Hamas. S odvolaním sa na vyhlásenie kancelárie izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o tom vo štvrtok informovali izraelské médiá.

Agentúra DPA s odvolaním sa na tieto médiá dodala, že vojnový kabinet predtým zasadal štyri hodiny.

O podmienkach prepustenia rukojemníkov zavlečených do Pásma Gazy po vpáde palestínskych teroristických kománd na juh Izraela zo 7. októbra 2023 nerokujú Izrael a Hamas priamo, ale za účasti sprostredkovateľov – Egypta, Kataru a USA.

Izraelský spolok zverejnil zábery únosu piatich vojačiek pri útoku Hamasu

Posledné kolo týchto rokovaní sa skončilo bez výsledkov a podľa pozorovateľov rokovania uviazli v slepej uličke.

Pri bezprecedentných útokoch Hamasu a iných extrémistických skupín v izraelskom pohraničí bolo 7. októbra minulého roka zabitých asi 1200 ľudí a ďalších viac ako 200 ich bolo zajatých a zavlečených do Pásma Gazy.

Tieto útoky boli spúšťačom ofenzívy izraelskej armády v palestínskej pobrežnej enkláve.

Bojové operácie si tam doteraz vyžiadali viac ako 35 700 obetí na životoch, vyplýva z bilancie zverejnenej palestínskymi úradmi, ktoré dodávajú, že väčšina obetí sú ženy a deti. Tieto údaje je takmer nemožné overiť z nezávislých zdrojov, ale OSN a ľudskoprávne agentúry ich považujú do značnej miery za dôveryhodné.

Zdroj: HN