Skip to content
Menu
Izrael posudzuje alternatívy voči vláde Hamasu v Pásme Gazy, povedal minister obrany
publikované: 3 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Izrael posudzuje alternatívy voči vláde Hamasu v Pásme Gazy, povedal minister obrany

Izrael nebude súhlasiť s tým, aby hnutie Hamas naďalej vládlo v Pásme Gazy, a to ani počas procesu ukončovania tamojšej vojny. Uviedol to v nedeľu izraelský minister obrany Joav Galant, podľa ktorého skúmajú alternatívy voči vláde tejto islamistickej organizácie. Informuje o tom agentúra Reuters.

“Budeme izolovať oblasti (v Gaze), odstránime príslušníkov Hamasu z týchto oblastí a zavedieme tam sily, ktoré umožnia vytvoriť alternatívnu vládu,” uviedol Galant vo vyhlásení. O aké možnosti by mohlo ísť, nešpecifikoval.

Izraelská armáda začala operáciu v tábore v Rafahu, našla mnoho zbraní

Iránom podporovaný Hamas, ktorého cieľom je zničiť Izrael, vládne v Pásme Gazy od roku 2007. Moci sa tam ujal rok po tom, ako zvíťazil v parlamentných voľbách a viedol krátku občiansku vojnu s bezpečnostnými silami Západom podporovanej Palestínskej samosprávy.

Izraelské médiá informovali, že v nedeľu večer sa zíde izraelský vojnový kabinet, ktorého je Galant členom, po tom, ako USA predložili rámcovú dohodu o ukončení vojny v Gaze. Hamas túto iniciatívu predbežne privítal, nijako však nenaznačil, že by sa mohol vzdať moci alebo dobrovoľne odzbrojiť.

Galant vo vyhlásení uviedol, že izraelská vojenská operácia spolu s vytvorením potenciálu pre zmenu vlády v Gaze umožní ukončenie vlády Hamasu a návrat rukojemníkov. “V žiadnej fáze prípadného procesu zameraného na ukončenie tejto vojny nebudeme súhlasiť s vládou Hamasu v Gaze,” zdôraznil.

Zdroj: HN