Skip to content
Menu
Iránsky prezident a minister zahraničia zahynuli, záchranári našli trosky vrtuľníka
publikované: 20 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Iránsky prezident a minister zahraničia zahynuli, záchranári našli trosky vrtuľníka

Iránsky prezident Ebrahím Raísí a minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján zomreli pri nedeľňajšej nehode vrtuľníka. Informáciu ďalších médií potvrdila dnes ráno tiež iránska štátna televízia. Vrak stroja, ktorý havaroval na severozápade Iránu, našli záchranné tímy dnes skoro ráno.

VIDEO: Záchranárske práce po havárii vrtuľníka s iránskym prezidentom komplikovala hmla

Šesdesiattriročný Raísí, zástanca tvrdej línie, ktorý bol dlho považovaný za potenciálneho nástupcu najvyššieho vodcu ajatolláha Alího Chameneího, zahynul pri havárii vrtuľníka v hornatom teréne neďaleko azerbajdžanských hraníc. Zábery štátnej televízie naznačovali, že stroj narazil do horského vrcholu, hoci oficiálne informácie o príčine nehody neboli k dispozícii.

Štátna tlačová agentúra IRNA uviedla, že Raísí letel vo vrtuľníku Bell 212 americkej výroby.

Správu, že Raísí a Amírabdolláhján nedeľňajšiu nehodu vrtuľníka neprežili, priniesla napríklad agentúra Mehr či portál vládneho denníka Iran Daily, píše agentúra AFP. To, že obaja muži zomreli pri nehode, potvrdil agentúre Reuters tiež nemenovaný iránsky činiteľ. Podľa zdroja agentúry vrtuľník úplne zhorel. Stále sa však čaká na oficiálne potvrdenie zo strany úradov.

Našli vrak vrtuľníka 

Miesto, kde sa nachádza vrak vrtuľníka, sa podarilo určiť dnes skoro ráno. “V tejto chvíli nie sú žiadne náznaky, že cestujúci na palube vrtuľníka sú nažive,” uviedla následne podľa agentúry AFP iránska štátna televízia. Informáciu potvrdil aj šéf iránskeho Červeného polmesiaca Pierr Hosejn Kolívand. Ten tiež povedal, že situácia na mieste nie je dobrá.

V noci na dnes turecká agentúra Anadolu zverejnila záznam vyhotovený tureckým dronom, ktorý zaznamenal anomálny zdroj tepla v horách, kde sa od nedele pátralo po vrtuľníku. Záchranná akcia neprestala ani počas noci.

Prezident Raísí sa v nedeľu letecky presúval z oblasti na hranici Iránu s Azerbajdžanom, kde sa dopoludnia zúčastnil na slávnostnom otvorení priehrady s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom, napísala agentúra AP.

Podľa iránskych štátnych médií vrtuľník havaroval v provincii Východný Azerbajdžan na severozápade Iránu, odkiaľ bol hlásený silný dážď, hmla a vietor. Podľa iránskej štátnej tlače bolo na jeho palube celkovo deväť ľudí, vrátane 60-ročného Amírabdolláhjána, ďalších predstaviteľov a osobných strážcov.

Nariadil sprísnenie mravnostných zákonov

Raísí bol zvolený za prezidenta v roku 2021 a od svojho nástupu do funkcie nariadil sprísnenie mravnostných zákonov, dohliadal na krvavé potlačenie protivládnych protestov a tvrdo sa presadzoval v jadrových rozhovoroch so svetovými mocnosťami.

Chameneí, ktorý má v rukách konečnú moc s rozhodujúcim vplyvom na zahraničnú politiku a iránsky jadrový program, sa už skôr snažil Iráncov upokojiť a vyhlásil, že nedôjde k žiadnemu narušeniu štátnych záležitostí. Podľa iránskej ústavy by mal Raísího nahradiť viceprezident, ktorým je Mohammad Mochbar, načo by sa o 50 dní konali nové prezidentské voľby.

Vláda v Teheráne dnes podľa agentúry AFP uviedla, že Raísího smrť “nespôsobí sebamenšie narušenie” správy Iránu.

Havária sa odohrala v čase, keď Blízkym východom zmieta vojna medzi Izraelom a Hamasom v Pásme Gazy, počas ktorej Raísí pod vedením Chameneího minulý mesiac začal bezprecedentný útok z vlastného územia na Izrael pomocou dronov a rakiet.

Za Raísího vlády Irán obohatil urán viac ako kedykoľvek predtým na úroveň vhodnú na výrobu jadrových zbraní, čo ďalej vystupňovalo napätie so Západom, keďže Teherán tiež dodával bezpilotné lietadlá Rusku pre jeho vojnu na Ukrajine a ozbrojeným skupinám v celom blízkovýchodnom regióne.

Zdroj: HN