Skip to content
Menu
Indický premiér ide do Moskvy: Posilnenie spolupráce, ktorá „tlačí“ Washington
publikované: 5 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Indický premiér ide do Moskvy: Posilnenie spolupráce, ktorá „tlačí“ Washington

V Moskve finišujú prípravy na stretnutie lídrov Ruska a Indie, píše ruský Kommersant. India, ktorá sa označuje za lídra globálneho Juhu a Rusko, jedna z hybných síl formujúcich multipolárny svet, sa podľa novín považujú za dôležitých politických partnerov.

Ďalším faktorom, ktorý tlačí Moskvu a Naí Dillí k zblíženiu, je rastúci tlak na Rusko a Indiu zo strany Spojených štátov, píšu ruské médiá.

Kremeľ včera potvrdil, že indický premiér Narendra Modi absolvuje oficiálnu návštevu Ruska 8. a 9. júla.  Bloomberg označil Modiho rozhodnutie navštíviť Moskvu bezprostredne po skončení nového zasadnutia parlamentu za dôkaz trvalej dôležitosti ich úzkych väzieb a „diplomatického víťazstva“ ruského prezidenta.

Spolupráca vo viacerých oblastiach

Prioritnými oblasťami rokovaní v Moskve bude podľa americkej agentúry obstaranie materiálno-technického vybavenia na posilnenie spolupráce medzi ozbrojenými silami oboch krajín, spoločný vývoj stíhacích lietadiel piatej generácie a spolupráca v jadrovej energetike. Nedávna správa inštitútu SIPRI však ukazuje, že India ustupuje od nákupu ruských zbraní.

Rusko bolo v období január – apríl druhým najväčším dodávateľom tovaru do Indie (predbieha ho iba Čína s dodávkami v hodnote 32,6 miliardy dolárov). Na druhej strane, indický export tovaru do Ruska vzrástol o 21 % na 1,6 miliardy USD, pričom Rusko medzi príjemcami tovaru z Indie vzrástlo z 33. na 29. miesto.

Prvých päť dovozcov indického tovaru sú Spojené štáty americké, Spojené arabské emiráty, Holandsko, Singapur a Čína. Medzitým rastúci tlak na Módího vládu zo strany americkej administratívy bráni indickému cieľu strategickej autonómie a rozvoju jej vzťahov s Ruskom, ktoré sú oficiálne považované za „osobitné privilegované partnerstvo“, píše Kommersant . Nedávno námestník ministra zahraničných vecí USA Kurt Campbell otvorene odsúdil vzťahy Indie s Ruskom, ktoré podľa neho bránia americko-indickej technologickej spolupráci.

Príspevok Indický premiér ide do Moskvy: Posilnenie spolupráce, ktorá „tlačí“ Washington je zobrazený ako prvý na tvotv.sk.