Skip to content
Menu
Hrozí Gruzínsku bieloruský scenár? Kampaň LGBT fašistov, búši do demonštrantov premiér
publikované: 15 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Hrozí Gruzínsku bieloruský scenár? Kampaň LGBT fašistov, búši do demonštrantov premiér

Gruzínskom v posledných týždňoch lomcujú protesty proti zákonu o zahraničnom vplyve. Ide však o oveľa viac, bojuje sa o budúcnosť krajiny, ktorá ešte nedávno smerovala do Európskej únie. Miliardár Bidzina Ivanišvili ju chce zblížiť s Kremľom a pred jesennými voľbami urobí pre víťazstvo všetko. Opozícia tápe a analytici varujú, že sa z Gruzínska môže stať druhé Bielorusko.

Desaťtisíce ľudí v uliciach, na druhej strane barikády od roku 2012 vládnuca strana Gruzínsky sen, opäť pevne vedená čestným predsedom Bidzinou Ivanišvilim. Vo februári tohto roku dosadil na premiérsky post po nevýraznom Irakli Garibašvilim, ktorý presadzoval proeurópske smerovanie krajiny, prostorekého Irakliho Kobachidzeho. Politickú časovanú bombu, ktoré trvalo len pár týždňov, kým vybuchla. Stredobodom je zákon o zahraničnom vplyve, ktorý nijako nezastiera svoju inšpiráciu v obdobnej ruskej legislatíve.

VIDEO: Tisícky ľudí v Tbilisi protestujú proti kontroverznému zákonu:

Zjednodušene povedané: Všetky organizácie, do ktorých tečie dvadsať a viac percent rozpočtu zo zahraničných peňazí, sa musia registrovať ako takzvaní „agenti zahraničného vplyvu“, inak im hrozia vysoké pokuty. Na tieto firmy bude tiež dohliadať ministerstvo spravodlivosti a môže si od nich vyžiadať všetky informácie o ich chode.

Podľa Gruzínskeho sna má chystaná norma vniesť jasno do financovania mimovl…

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Zdroj: HN