Skip to content
Menu
Hnutie Hamas privítalo rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora o zastavení izraelskej ofenzívy v Rafahu
publikované: 24 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Hnutie Hamas privítalo rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora o zastavení izraelskej ofenzívy v Rafahu

Hnutie Hamas v piatok privítalo rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora, ktorý nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. Informujeme o tom s odvolaním sa na agentúru Reuters.

Hamasu, ktorý vládne v Pásme Gazy od roku 2007, však prekáža, že sa v rozhodnutí Medzinárodného súdneho dvora nespomínajú ďalšie časti palestínskej enklávy, ktoré sú pod útokom. “Sme presvedčení, že to nestačí, pretože agresia v celom Pásme Gazy, najmä na severe, je rovnako brutálna a nebezpečná,” povedal vysokopostavený predstaviteľ palestínskeho hnutia Básim Naím.

Izrael krátko po verdikte súdu v Haagu bombardoval centrum Rafáhu. Ten vyzval na zastavenie operácie

Hamas vyzval Bezpečnostnú radu OSN na implementovanie rozhodnutia Medzinárodného súdneho dvora. Naím tiež uviedol, že hnutie víta aj žiadosť Medzinárodného súdneho dvora, aby umožnil vyšetrovacím výborom dostať sa do Páma Gazy a preskúmať obvinenia z genocídy Palestínčanov. “Hamas sa zaviazal spolupracovať s vyšetrovacími výbormi,” dodal.

Súdny dvor Izraelu takisto prikázal, aby ponechal otvorený hraničný priechod Rafah a zabezpečil tak neobmedzený prístup humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Vyzval aj na okamžité a bezpodmienečné prepustenie rukojemníkov, ktorých zadržalo hnutie Hamas počas svojho útoku na Izrael zo 7. októbra 2023. Súdny dvor rozhodoval o tejto záležitosti na žiadosť Juhoafrickej republiky.

Rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora privítala aj Palestínska samospráva, podľa ktorej predstavuje medzinárodný konsenzus o ukončení tejto vojny na Blízkom východe.

Zdroj: HN