Skip to content
Menu
Gruzínsky premiér obvinil eurokomisára z vyhrážok a pokusu o vydierania
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Gruzínsky premiér obvinil eurokomisára z vyhrážok a pokusu o vydierania

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze vo štvrtok obvinil nemenovaného eurokomisára z vyhrážok a pokusu o vydieranie v súvislosti s prijatím kontroverzného zákona o zahraničnom vplyve.

Údajne odkazoval aj na atentát na slovenského predsedu vlády Roberta Fica, píše agentúra AFP.

Kobachidze uviedol, že eurokomisár naznačil opatrenia, ktoré by západní politici mohli prijať, ak by gruzínsky parlament prelomil prezidentské veto. Eurokomisár údajne vyzval Kobachidzeho na opatrnosť a uviedol: “videli ste, čo sa stalo Ficovi”.

Atentátnik mal pre Fica pripravenú aj knihu. Vyhlásil, že sa mu chce osobne ospravedlniť

Prezidentka Salome Zurabišviliová vetovala zákon o tzv. vonkajšom vplyve, ktorý schválili poslanci v gruzínskom parlamente v treťom čítaní v utorok 14. mája. Vládna strana Gruzínsky sen však má v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

Na základe znenia tohto zákona by sa musela každá nezávislá mimovládna alebo mediálna organizácia zaregistrovať ako “organizácia sledujúca záujmy cudzej mocnosti”, ak na svoje financovanie získa viac než 20 percent prostriedkov zo zahraničia.

V reakcii na plány vládnej strany Gruzínsky sen presadiť kontroverzný návrh zákona sa začali už začiatkom apríla masové protivládne protesty. Návrh zákona kritizujú aj Európska únia, Rada Európy, NATO či OSN.

Hrozí Gruzínsku bieloruský scenár? Kampaň LGBT fašistov, búši do demonštrantov premiér

Vládnuca strana návrh obhajuje s tým, že cieľom je zvýšiť transparentnosť financovania mimovládnych organizácií. Legislatívu sa snažila presadiť už vlani, pre masové protesty ju však z rokovania parlamentu stiahla.

Zdroj: HN