Skip to content
Menu
Grécky súd oslobodil deviatich Egypťanov obvinených pre stroskotanie lode, zahynuli vtedy stovky migrantov
publikované: 21 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Grécky súd oslobodil deviatich Egypťanov obvinených pre stroskotanie lode, zahynuli vtedy stovky migrantov

Grécky súd dnes oslobodil spod obžaloby deviatich Egypťanov stíhaných pre vlaňajšie stroskotanie lode s migrantmi pri Peloponéze, pri ktorom zahynuli stovky ľudí. Jeden z netragickejších prípadov z radu nehôd preťažených plavidiel prevážajúcich migrantov cez Stredozemné more nespadá podľa sudcu do gréckej jurisdikcie, informovali tlačové agentúry.

Vlani v júni sa v medzinárodných vodách blízko gréckych brehov potopila rybárska loď, ktorá z Líbye do Talianska prevážala približne 700 migrantov najmä z Pakistanu, Sýrie a Egypta. Zachrániť sa podarilo 104 ľudí, nájdených bolo 82 tiel, zvyšok pasažierov sa stále nezvestný.

Kde je vinník smrteľnej gréckej tragédie? Hry neziskoviek aj papierová azylová politika Európskej únie

Deväť Egypťanov vo veku 21 až 41 rokov grécke úrady zadržali krátko po nešťastí a obvinili ich z pašovania ľudí, zapríčinenia nehody a pôsobenia v zločineckej organizácii. Muži akúkoľvek vinu popierajú.

Súd dnes súhlasil s návrhom prokuratúry a oslobodil ich obvinenia. Podľa sudcu nespadá prípad do gréckej jurisdikcie, pretože sa nešťastie odohralo v medzinárodných vodách.

Verdikt privítali obhajcovia mužov a desiatky ich stúpencov zhromaždených pred súdnou budovou. Tí rovnako ako niektoré organizácie obhajujúce ľudské práva tvrdia, že vinu za stroskotanie nesie skôr grécka pobrežná stráž.

Tá čelila kritike, že sa nepokúsila migrantov zachrániť pred potopením ich plavidla. Stráž argumentovala tým, že migranti pomoc odmietli a trvali na pokračovaní v plavbe do Talianska.

Zdroj: HN