Skip to content
Menu
Giovanni Falcone sa stal symbolom boja proti mafii, po jeho zavraždení pohár trpezlivosti pretiekol
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Giovanni Falcone sa stal symbolom boja proti mafii, po jeho zavraždení pohár trpezlivosti pretiekol

Ak patríte k mileniálom či ešte k starším ročníkom, isto si pamätáte Corrada Cattaniho, nekompromisného televízneho komisára, ktorý vo viac ako 50-dielnom talianskom seriáli Chobotnica pracoval na zlikvidovaní sicílskej mafie.

Predobrazom tejto fiktívnej postavy bol celý rad skutočných hrdinov, ktorí za snahu o spravodlivosť zaplatili najvyššiu cenu: Rocco Chinnici, Paolo Borsellino či Giovanni Falcone.

Práve posledný spomenutý sa stal symbolom boja proti chápadlám prerastajúcim celú spoločnosť. A práve jeho násilný odchod bol poslednou kvapkou trpezlivosti Talianov z pevniny i ostrovov.

Na nerozoznanie od originálu

„Giovanni, pripravil som si reč, ktorú prednesiem v kostole, až ťa zabijú: V tomto svete je veľa tvrdohlavcov. Tých, ktorí sa snažia vyprázdniť Stredozemné more vedierkom, ktorí chcú rozpustiť ľadovce zápalkou. No dnes, dámy a páni, pred vami v tejto drahej mahagónovej rakve leží ten najtvrdohlavejší tvrdohlavec zo všetkých. Ten, ktorý sa nepokúsil o nič menšie, než poraziť mafiu pomocou zákona.“

Tieto slová povedal Falconemu jeho najbližší spolupracovník Paolo Borsellino na akejsi recepcii začiatkom roku 1992. V skutočnosti použil namiesto „tvrdohlavca“ jadrnejší výraz, ale to je detail.  

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Zdroj: HN