Skip to content
Menu
Fínsko žiada celoeurópske riešenia, aby sa zastavil tok migrantov z Ruska
publikované: 21 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Fínsko žiada celoeurópske riešenia, aby sa zastavil tok migrantov z Ruska

Fínsky premiér Petteri Orpo žiada Európsku úniu, aby našla spoločné opatrenia, ktoré by zabránili tzv. inštrumentalizovanej migrácii – vlnám migrantov prichádzajúcich z Ruska bez platných cestovných dokladov.

Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá pripomenula, že Fínsko minulý rok uzavrelo svoju hranicu s Ruskom, aby zastavilo rastúci počet migrantov prichádzajúcich z rôznych nestabilných krajín vrátane Sýrie a Somálska. Helsinki súčasne obvinili Moskvu, že migráciu zneužíva proti EÚ i Fínsku. Kremeľ však tieto obvinenia odmietol.

Fínsko kvôli prílevu migrantov z Ruska chystá osobitný zákon, aby mohli žiadosti odmietať

Vzhľadom na to, že migranti sa aj naďalej pokúšajú dostať na územie Fínska, fínska vláda v utorok parlamentu predložila návrh, ktorý by umožnil, aby príslušníci pohraničnej stráže mohli žiadateľov o azyl, ktorí sa snažia vstúpiť do Fínska z Ruska, vracať späť na ruské územie.

“Musíme dať na prvé miesto našu bezpečnosť a bezpečnosť krajín EÚ. Sme si veľmi vedomí svojej zodpovednosti za kontrolu vonkajšej hranice Európskej únie,” povedal Orpo na tlačovej konferencii.

Zdroj: HN