Skip to content
Menu
Európska únia vyzvala Izrael, aby okamžite ukončil vojenskú operáciu v Rafahu na juhu Gazy
publikované: 15 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Európska únia vyzvala Izrael, aby okamžite ukončil vojenskú operáciu v Rafahu na juhu Gazy

Európska únia dnes vyzvala Izrael, aby okamžite ukončil vojenskú operáciu v Rafahu na juhu Pásma Gazy. Vedie podľa nej k ďalšiemu narušeniu humanitárnej pomoci, vysídľovaniu obyvateľov a ľudskému utrpeniu.

V tlačovej správe to uviedol šéf diplomacie dvadsaťsedmičky Josep Borrell, podľa ktorého by pokračovanie vojenskej akcie nevyhnutne a silne zaťažilo vzťahy EÚ a Izraela.

“V Rafahu a jeho okolí sa nachádza viac ako milión civilistov, ktorí boli vyzvaní na evakuáciu do oblastí, ktoré podľa OSN nemožno považovať za bezpečné.

EÚ uznáva právo Izraela na obranu, Izrael však musí postupovať v súlade s medzinárodným humanitárnym právom a zaistiť bezpečnosť civilistov,” je presvedčený Borrell.

Po vpáde Izraela do Rafahu uviazli rokovania o prímerí na mŕtvom bode, vraví Katar

Vyzval preto Izrael, aby ďalej nezhoršoval už aj tak zložitú humanitárnu situáciu v Gaze a znovu otvoril hraničný prechod medzi Rafahom a Egyptom.

Brusel apeloval na obe strany konfliktu, aby zosilnili svoje úsilie o dosiahnutie okamžitého prímeria a bezpodmienečného prepustenia všetkých rukojemníkov zadržiavaných Hamasom. Toto palestínske radikálne hnutie vlani v októbri vojnu vyvolalo bezprecedentným teroristickým útokom na Izrael.

Tel Aviv verí, že mu zásah v Rafahu pomôže zničiť zvyšky Hamasu. Proti vojenskej operácii sa však kvôli veľmi zložitej humanitárnej situácii Palestínčanov stavia aj najdôležitejší spojenec Izraela, ktorým sú Spojené štáty.

 

Zdroj: HN