Skip to content
Menu
Európska únia použije zisky zo zmrazených ruských aktív na nákup zbraní pre Ukrajinu
publikované: 22 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Európska únia použije zisky zo zmrazených ruských aktív na nákup zbraní pre Ukrajinu

Európska únia použije až 3,25 miliardy dolárov zo zisku zo zmrazených ruských aktív na financovanie Ukrajiny a jej armády.

Diplomati členských krajín EÚ sa v utorok (21. mája) v Bruseli na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti zhodli na tom, že sa výnosy zo zmrazených ruských aktív v Únii použijú na nákup zbraní pre Ukrajinu a na jej obnovu.

“Rusko musí zaplatiť za vojnové škody,” povedal minister zahraničných vecí Českej republiky Jan Lipavský, keď sa o peňažnú čiastku podelil na X.

Európska rada schválila zaslanie peňazí Ukrajine v utorok, približne dva mesiace po dosiahnutí konsenzu o použití príjmov z aktív v hodnote stoviek miliárd dolárov, ktoré boli znehybnené po februári 2022.

Kirill Logvinov, ktorý vedie stálu ruskú misiu pri EÚ, v reakcii na túto akciu uviedol, že Rada EÚ „oficiálne povýšila krádež na nástroj svojej zahraničnej politiky“.

Táto poznámka pochádza z rozhovoru, ktorý preložila ruská štátna tlačová agentúra Tass. Pokiaľ ide o potenciálne dôsledky tohto kroku EÚ, Logvinov uviedol, že „dôsledky vytvoreného precedensu budú určite nepredvídateľné, a to aj pre eurozónu, ekonomiky členských krajín bloku a investičnú klímu“.

Bidenova administratíva nalieha na EÚ a jej 27 členských štátov, aby použili peniaze zo zmrazených ruských aktív na pomoc Ukrajine – a to aj priamym zhabaním finančných prostriedkov.

Odporcovia snahy EÚ presmerovať ruské aktíva na Ukrajinu však spochybňujú zákonnosť takéhoto kroku a varujú pred vytvorením precedensov, ktoré by mohli vytvoriť komplikované dominové efekty – a možno podkopať medzinárodné postavenie eura. A ak by si EÚ prisvojila aktíva, zvýšilo by to pravdepodobnú možnosť, že Moskva by sa mohla pomstiť tým, že zabaví európske podiely v Rusku.

Zdroj: TVOTV

Príspevok Európska únia použije zisky zo zmrazených ruských aktív na nákup zbraní pre Ukrajinu je zobrazený ako prvý na tvotv.sk.