Skip to content
Menu
Európska únia aj NATO kritizujú zákon o zahraničných agentoch. Vyzývajú Gruzínsko, aby ho stiahol
publikované: 15 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Európska únia aj NATO kritizujú zákon o zahraničných agentoch. Vyzývajú Gruzínsko, aby ho stiahol

Európska únia aj Severoatlantická aliancia (NATO) dnes vyzvali Gruzínsko, aby stiahla svoj kontroverzný zákon o zahraničných agentoch, ktorý parlament v utorok definitívne schválil napriek protestom desiatok tisíc ľudí v uliciach. Tbilisi prijatím zákona podľa EÚ a NATO schádza z cesty k vstupu do týchto inštitúcií.

“Rozhodnutie o ďalších krokoch má v rukách Gruzínsko samé. Vyzývame tamojšie úrady, aby zákon stiahli,” cituje agentúra Reuters vyhlásenie šéfa únijnej diplomacie Josepa Borrella. Podobne sa vyjadril aj hovorca NATO, ktorý tiež v mene aliancie vyzval Gruzínsko k “zmene kurzu a rešpektovaniu práva na nenásilný protest”.

Kritici vlády opatrenia označujú za “ruský zákon”, spísaný po vzore Ruska, kde podobná legislatíva umožnila Kremľu potlačiť opozíciu a umlčať nezávislé médiá. Podľa vládnej strany Gruzínsky sen má plánovaná norma vniesť poriadok do financovania mimovládnych organizácií.

Hrozí Gruzínsku bieloruský scenár? Kampaň LGBT fašistov, búši do demonštrantov premiér

Zákon vyžaduje, aby sa organizácia, ktorá dostáva viac ako pätinu svojho rozpočtu zo zahraničia, zaregistrovala ako “organizácia nesúca záujmy cudzej moci”.

Gruzínsky sen podobný návrh vlani po rozsiahlych protestoch stiahol, pred niekoľkými týždňami však oznámil, že predlohu mierne upravil a znovu ju predložil parlamentu.

V Tbilisi sa od tej doby konajú veľké demonštrácie a opoziční lídri prisľúbili, že v ich organizovaní chcú pokračovať aj teraz, keď už je zákon schválený parlamentom. 

Tajomník prezidentky Salome Zurabišviliovej avizoval, že hlava štátu bude zákon vetovať, Gruzínsky sen má však dostatok poslancov, aby veto prehlasoval.

 

Zdroj: HN