Skip to content
Menu
Eurokomisia vyplatí Slovensku tranžu z plánu obnovy. Takmer miliardu eur dostaneme, tvrdia Kmec a Susko
publikované: 24 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Eurokomisia vyplatí Slovensku tranžu z plánu obnovy. Takmer miliardu eur dostaneme, tvrdia Kmec a Susko

Slovensku nič nestojí v ceste, aby sa dostalo k 923 miliónom eur cez štvrtú žiadosť národného plánu obnovy a odolnosti. Pre spravodajcu TASR to v piatok popoludní po rokovaniach v sídle Európskej komisie uviedli vicepremiér pre plán obnovy Peter Kmec spolu s ministrom spravodlivosti Borisom Suskom.

Kmec spresnil, že cieľom spoločnej návštevy s ministrom Suskom bolo vyhodnotiť stav implementácie národného plánu obnovy, najmä s dôrazom na štvrtú platbu.

Splnené míľniky

“Môžem skonštatovať, že Slovensko splnilo všetkých 15 míľnikov zo štvrtej žiadosti o platbu, a tým pádom pri hodnotení nič nestojí v ceste, aby sa dostalo k 923 miliónom eur z tejto štvrtej žiadosti,” opísal situáciu vicepremiér.

Kmec upozornil, že popri úspešnom napĺňaní míľnikov a cieľov plánu obnovy prebieha naďalej komunikácia s exekutívou Únie v oblasti právneho štátu a aj o niektorých otázkach súvisiacich s novelizáciou Trestného zákona.

Eurofondy sa podarilo vyčerpať vďaka opatreniam, ktoré som presadila, reaguje Remišová na Rašiho

“Platí však, že spolu s eurokomisiou sme skonštatovali, že štvrtá žiadosť o platbu bola úspešne splnená a Slovensko sa môže tešiť na 923 miliónov,” odkázal.

Podľa jeho slov mala slovenská delegácia v sídle Eurokomisie “konštruktívnu debatu” s generálnymi riaditeľkami sekcie plánu obnovy a Generálneho riaditeľstva pre spravodlivosť. Následne sa Kmec aj Susko stretli aj s výkonným podpredsedom EK Marošom Šefčovičom.

Ukončené rokovania

Susko ocenil doterajší prístup Európskej komisie, či už na politickej úrovni pri rokovaniach s eurokomisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom a podpredsedníčkou Eurokomisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou, ale aj na odbornej úrovni s vedúcou Generálneho riaditeľstva pre spravodlivosť, s ktorou jeho rezort úzko komunikuje.

“Veľa vecí sa nám v priebehu týchto konzultácií podarilo vysvetliť, vyriešiť a ukončiť tie rokovania. Niektoré otázky sú v niektorých detailoch ešte otvorené, takže čakáme na spresnenia, o ktorých budeme ďalej komunikovať,” vysvetlil Susko.

Staré eurofondy sme stopercentne vyčerpali, vyhlásil Raši. Kritiku si vyslúžili minulé vlády

Vyjadril nádej, že sa obom stranám podarí doriešiť aj zostávajúce detaily, aby sa podarilo uzavrieť aj otázky súvisiace s právnym štátom.

“Záujem Európskej komisie, aj ten náš, je taký istý. Aby sa ochránili finančné záujmy Únia a aj naše domáce záujmy v oblasti justície,” dodal minister. Upozornil, že eurokomisia citlivo vníma všetky zmeny, ktoré slovenská vláda urobila, pričom za kľúčové považuje najmä ochranu finančných záujmov Únie a boj proti korupcii. V rámci týchto základných téz prebieha obojstranná komunikácia.

Susko spresnil, že komunikácia s eurokomisiou bude pokračovať ďalej, aj po eurovoľbách a zmene súčasnej exekutívy Únie a tiež v nasledujúcich rokoch.

Predpokladá, že do jesene by sa konzultácie v oblasti právneho štátu mohli ukončiť, ešte predtým eurokomisia vydá svoju každoročnú správu o stave právneho štátu v členských krajinách a to môže byť ďalšia téma pre rokovania medzi Bruselom a Bratislavou.

Zdroj: HN