Skip to content
Menu
Ekocentrum v Čunove získalo od prezidentky zelenú pečať, budova splnila náročné kritériá
Aktuálne
publikované: 21 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Ekocentrum v Čunove získalo od prezidentky zelenú pečať, budova splnila náročné kritériá
Aktuálne

21.5.2024 (SITA.sk) – Zrekonštruovaný kaštieľ v Čunove, v ktorom Bratislavský samosprávny kraj (BSK) vybudoval nadnárodné Ekocentrum, v utorok navštívila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Župnému environmentálno-vzdelávaciemu centru udelila Prezidentskú zelenú pečať.

Ako pripomenula hovorkyňa BSK Lucia Forman, župa schátraný kaštieľ s pomocou eurofondov komplexne zrekonštruovala a zrevitalizovala aj záhradu. Náklady na stavebné práce a expozičné priestory dosiahli viac ako 4,2 milióna eur.

Úspešná rekonštrukcia budovy

Som nadšená úspešnou rekonštrukciou budovy, za ktorú som udelila Prezidentskú zelenú pečať. Tú udeľujeme výnimočne stavbám a rekonštrukciám obnovy verejných budov, ktoré splnia náročné kritériá. Táto budova ich splnila a potvrdila ich aj svojím účelom, a to ekovýchovou. Je tu množstvo interaktívnych expozícií, a to nielen pre mladú vekovú skupinu, ale aj dospelých,“ uviedla Čaputová.

V budove sa nachádza interaktívna náučná expozícia zameraná na rôzne oblasti prírodného dedičstva regiónu.

Zaujímavosti sa návštevníci dozvedia napríklad o bobroch, zistia, ako vidí hmyz, a prostredníctvom virtuálnej reality sa môžu plaviť lužným lesom Dunaja. V záhrade návštevník nájde biotopové jazierko, altánok, záhradku s bylinkami, exteriérovú učebňu a informačné panely.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Zrekonštruovaný kaštieľ v Čunove (fotografie)

Ocenenie úsilia

Som hrdý na to, že sme národnú kultúrnu pamiatku zrekonštruovali a zriadili tu niečo, čo v kraji a na Slovensku absentovalo. Ocenenie Prezidentskej zelenej pečate je ocenenie úsilia, ktoré sme do tohto projektu vložili. Na Slovensku zatiaľ neexistuje budova podobného typu, ktorá by pečať získala a ani takéto centrum. Vytvorili sme niečo nové, v podstate multifunkčný priestor v oblasti environmentálneho vzdelávania a výchovy,“ ozrejmil predseda BSK Juraj Droba.

Dlhodobým cieľom Ekocentra je podľa Forman koordinácia environmentálno-vzdelávacích centier v kraji a poskytovanie metodickej podpory v oblasti environmentálneho vzdelávania, výchovy a osvety.

Viac k témam: Eurofondy, Národná kultúrna pamiatka, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Ekocentrum v Čunove získalo od prezidentky zelenú pečať, budova splnila náročné kritériá © SITA Všetky práva vyhradené.