Skip to content
Menu
ECB vyzvala európske banky, aby čo najskôr opustili Rusko, uvádza Financial Times
publikované: 19 mája, 2024
Menej ako minútu min.
ECB vyzvala európske banky, aby čo najskôr opustili Rusko, uvádza Financial Times
ECB vyzvala európske banky, aby čo najskôr opustili Rusko, uvádza Financial Times. Európsky regulátor podľa publikácie žiada finančné organizácie, aby urýchlili svoj odchod z Ruska kvôli riziku, že sa naň budú vzťahovať sekundárne sankcie.

Najväčšie zastúpenie v Rusku má rakúska Raiffeisen, talianska Intesa a UniCredit. Po spustení operácie na Ukrajine všetci uviedli, že sa chystajú ukončiť podnikanie, no stále pracujú na ruskom trhu. Celkový zisk zahraničných bánk v Rusku v roku 2023 presiahol 3 miliardy eur, čo bolo trikrát viac ako v roku 2021, pred začiatkom ŠVO.

Kvôli neochote opustiť Rusko dostali niektoré banky, napr.Raiffeisen, varovanie od amerického ministerstva financií začiatkom mája. Američania hrozili obmedzením prístupu Rakúšanov k ich finančnému systému. Nie je jasné, ako sa banková skupina zachová teraz, keďže práca v Rusku zostáva veľmi ziskovou. Podľa informácií FT veľa medzinárodných platieb s ruskými organizáciami ide práve cez Raiffeisen. Niekdajší hegemón môže všetko, satelity nič…

Martin Bago – blog – Telegram