Skip to content
Menu
Dôkladne premiešajte a naneste na tvár. Domáce prostriedky na redukciu vrások
publikované: 10 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Dôkladne premiešajte a naneste na tvár. Domáce prostriedky na redukciu vrások

10.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/SofikoS).

S pribúdajúcim vekom sa potreby našej pleti menia. Najmä po päťdesiatke si mnohé ženy všimnú výrazné zhoršenie stavu pleti. Pokožka je tenšia, menej pevná a pružná a je na nej vidieť čoraz viac vrások. Ako sa starať o zrelú pleť? Aké zložky pokožka potrebuje a môžu ich poskytnúť domáce masky?

Domáce masky pre ženy nad 50 rokov. Pripravte si výživnú kozmetiku.
Foto: shutterstock/SofikoS

Ako sa mení vaša pleť po päťdesiatke?

Hoci proces starnutia pleti začína oveľa skôr, po 50. roku života sa zintenzívňuje. Je to samozrejme, Prispôsobené najmä plynutím času a hormonálnymi zmenami, ku ktorým dochádza v ženskom tele v dôsledku menopauzy. Odhaduje sa, že po 50. roku života sa produkcia kolagénu a elastínu, vlákien zodpovedných za pevnosť a pružnosť pokožky, znižuje až o 30 %, takže pokožka je ochabnutá a menej napnutá. Väčšina žien potom pozoruje čoraz viditeľnejšie vrásky, ovisnuté líca, vačky pod očami a zmenu tvaru tváre.

Zrelá pokožka tiež často trpí suchosťou, pretože začína strácať svoj prirodzený hydrolipidový plášť, čím sa rýchlo dehydruje a ťažšie si udržiava živiny. Chýba jej žiarivosť. Je tiež náchylnejšia na škodlivé účinky vonkajších faktorov a UV žiarenia, ktoré môžu spôsobiť zmenu farby. Ako sa teda starať o pleť po päťdesiatke?

Ako sa starať o pleť po 50-ke?
Foto: shutterstock/Prostock-studio

Starostlivosť o zrelú pleť

Čas a ani zmeny, ku ktorým dochádza na vašej pleti, nedokážete zastaviť. Môžete však spomaliť rýchlosť ich vzniku pomocou vhodne zvolenej viacstupňovej starostlivosti.

Aké zložky by ste mali hľadať v kozmetike určenej pre zrelú pleť?

Retinol – je zložka, ktorú sa rozhodne oplatí zahrnúť do starostlivosti o zrelú pleť. Táto látka pôsobí proti starnutiu, výrazne regeneruje pokožku, stimuluje tvorbu kolagénu a kyseliny hyalurónovej, redukuje sfarbenie pleti.

Kyselina hyalurónová – je chemická zlúčenina prirodzene sa vyskytujúca v našom tele, ale jej hladina sa vekom znižuje. Pri pravidelnom používaní hĺbkovo hydratuje pokožku, dodáva jej pružnosť a žiarivosť a vrásky sú menej viditeľné.

Peptidy – viditeľne zlepšujú pružnosť a tonus pleti. Bojujú proti voľným radikálom, regenerujú pokožku a stimulujú tvorbu kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej.

Vitamín C – je silný antioxidant, ktorý neutralizuje voľné radikály zodpovedné za starnutie pleti. Vitamín C redukuje zafarbenie, rozjasňuje a vyrovnáva tón pleti a zlepšuje jej pevnosť.

Oleje – zrelá pleť potrebuje mnoho živín, z ktorých väčšinu možno nájsť v prírodných olejoch. Ich pravidelné používanie podporuje regeneráciu pokožky, zabraňuje strate vody a pomáha pri obnove hydrolipidového plášťa. Oleje sú vhodné aj na vykonávanie omladzujúcich masáží pleti.

Kyseliny – oplatí sa ich zaradiť do rutinnej starostlivosti o zrelú pleť. Kyseliny exfoliujú odumretú pokožku, zlepšujú tón pleti, pomáhajú redukovať hyperpigmentácie a vyhladzujú vrásky.

Pravidelné používanie vhodnej kozmetiky spomaľuje proces starnutia pokožky.
Foto: shutterstock/Ground Picture

Domáce masky pre zrelú pleť

Každodennú starostlivosť o zrelú pleť môžete doplniť používaním domácich masiek. Ich pravidelné používanie, pripravené podľa osvedčených receptov a s použitím produktov bohatých na živiny, môže výrazne zlepšiť vzhľad vašej pleti.

Kvasnicová maska na zlepšenie pevnosti pleti

Kvasnice – vitamínová bomba pre vašu pleť.
Foto: shutterstock/New Africa

Je dokázané, že kvasnice čistia, upokojujú a znižujú podráždenie a začervenanie. Zlepšuje pružnosť pokožky a jemne redukujú výskyt mimických vrások.

Zloženie:

1 polievková lyžica teplého mlieka

¼ kocky droždia

Spôsob prípravy:

Rozpustite droždie v teplom mlieku. Miešajte do hladka.

Zmes nechajte chvíľu odstáť, aby droždie začalo pôsobiť a uvoľnili sa účinné látky, ktoré obsahuje.

Naneste tenkú vrstvu masky na tvár a krk a nechajte ju pôsobiť približne 15 – 20 minút.

Hydratačná maska s medom a kokosovým olejom


Vyskúšajte jednoduchý recept pre krajšiu pleť.

Foto: shutterstock.com/Kovaleva_Ka

Zrelá pleť je zvyčajne suchá a dehydrovaná, a preto je ešte náchylnejšia na tvorbu vrások alebo podráždenie. V starostlivosti o pleť by ste preto mali používať čo najviac vyživujúcich a hydratačných zložiek. Dobrým spôsobom, ako posilniť hydrolipidovú bariéru, sú masky na báze medu, ktoré sú bohaté na hydratačné látky a upokojujú podráždenie a suchosť. Ďalšia zložka masky, kokosový olej, tiež pomôže zvýšiť hydratáciu pokožky, vyživí ju, zlepší jej pružnosť a pomôže redukovať aj hlboké vrásky.

Zloženie:

2 lyžice medu

1 PL kokosového oleja

kvapka vody, ak sa konzistencia masky ukáže ako príliš hustá

Spôsob prípravy:

Zmiešajte med a kokosový olej, kým nezískate hladkú konzistenciu.

Ak je zmes príliš hustá, pridajte trochu vody.

Masku naneste na očistenú tvár a nechajte pôsobiť približne 15 – 20 minút.

Masku zmyte vlažnou vodou a potom naneste svoj obľúbený krém.

Avokádová maska proti vráskam

Pleťové masky si viete pripraviť doma. Stačí len pár ingrediencií. 
Foto: súkromný archív

Avokádo patrí medzi takzvané „superpotraviny“. Je mimoriadne bohaté na zdravé tuky, vitamíny A, C, E a K. Hydratuje pokožku, zlepšuje jej jemnosť a pružnosť, znižuje zápaly a stimuluje tvorbu kolagénu. Citrónová šťava je zasa silný antioxidant, ktorý chráni pokožku pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Okrem toho má rozjasňujúce vlastnosti, redukuje zafarbenie a dodáva pleti jas.

Zloženie:

1 zrelé avokádo

1 PL citrónovej šťavy

Spôsob prípravy:

Dužinu avokáda roztlačte vidličkou na hladkú kašu.

Pridajte lyžicu citrónovej šťavy a dôkladne premiešajte.

Masku naneste na vyčistenú tvár, vyhnite sa oblasti očí a nechajte pôsobiť približne 15 – 20 minút.

Masku opláchnite vlažnou vodou a potom ju natrite obľúbeným krémom.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Botox z ľanových semienok na tvár. Maska bude fungovať ako najdrahšia liečba

Mrkvové pleťové masky. Naneste ich na tvár a účinok uvidíte po 10 minútach

The post Dôkladne premiešajte a naneste na tvár. Domáce prostriedky na redukciu vrások appeared first on Vášeň v tebe.