Skip to content
Menu
Dlhé stretnutie medzi Orbánom a Putinom o Ukrajine sa skončilo. Lídri EÚ sú na Orbana nahnevaní
publikované: 5 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Dlhé stretnutie medzi Orbánom a Putinom o Ukrajine sa skončilo. Lídri EÚ sú na Orbana nahnevaní

Maďarský premiér Viktor Orbán sa v piatok v Moskve stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, len pár dní po návšteve Kyjeva, čo odsúdili lídri Európskej únie, ktorí povedali, že nemá mandát zastupovať EÚ.

Maďarský líder, ktorý sa 1. júla ujal šesťmesačného rotujúceho predsedníctva EÚ, pred stretnutím povedal, že nemá v úmysle hovoriť v mene 27-členného bloku.

Orban: Vidím, že vnímanie Kyjeva a Moskvy je stále veľmi vzdialené

„Počet krajín, ktoré ešte môžu hovoriť s oboma stranami vojny, sa začína zužovať,“ dodal Orbán. Putin zo svojej strany odkázal na Orbánovu návštevu Kyjeva s tým, že by rád informoval maďarského lídra o „nuansách“ konfliktu.

Putin povedal, že ruský postoj k možnému riešeniu načrtol minulý mesiac v prejave na ruskom ministerstve zahraničných vecí, v ktorom požadoval, aby Kyjev stiahol svoje sily zo štyroch regiónov a vzdal sa svojho cieľa, ktorým je vstup do NATO.

Orbán uviedol, že za posledných 2 a pol roka je Maďarsko jednou z mála európskych krajín, ktorá udržiava kontakty s Ruskom a Ukrajinou. „Preto som tento týždeň navštívil Kyjev a preto som teraz v Moskve. Vidím, že ich pozície sú od seba veľmi vzdialené. Je potrebné urobiť veľa krokov, aby sme sa priblížili ku koncu vojny,“ povedal po rokovaní s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Rozhovor trval takmer tri hodiny.

Putin povedal, že jeho predchádzajúce návrhy týkajúce sa Ukrajiny umožňujú zastaviť nepriateľstvo a začať rokovania. „Okrem toho by to nemalo byť len prímerie alebo dočasné prímerie, ani nejaký druh pauzy, ktorú by kyjevský režim mohol využiť na kompenzáciu strát, preskupenie a opätovné vyzbrojenie. Rusko volá po úplnom a konečnom ukončení konfliktu,“ povedal Putin pre ruskú tlačovú agentúru TASS.

Orbán využil utorňajšiu návštevu Kyjeva, prvú takúto návštevu od začiatku konfliktu na Ukrajine v roku 2022, na to, aby predložil ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému dohodu o prímerí. Hoci ukrajinský líder cestu pochválil ako “dobrý signál” z Budapešti, v stredu pre televíziu Bloomberg povedal , že návrh prímeria nie je pre Kyjev spúšťačom.

Nahnevané reakcie z EÚ

Orbánova návšteva ruskej metropoly vyvolala ostrú reakciu zvyšku EÚ, ktorý sa obáva, ako sa Maďarsko postaví k svojmu predsedníctvu. “Upokojenie Putina nezastaví,” povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v príspevku na sieti X po pristátí Orbána. Prezident Litvy Gitanas Nauseda zašiel ešte ďalej: „Ak skutočne hľadáte mier, nepodáte si ruku s krvavým diktátorom, vynaložíte všetko úsilie na podporu Ukrajiny“, napísal na sociálnej sieti X .

Orbán, ktorý vzbudil hnev európskych kolegov za občasné blokovanie pomoci Ukrajine a udržiavanie vzťahov s Moskvou, po stretnutí so Zelenským povedal, že pripravuje správu, ktorú má predložiť EÚ. Nemecký kancelár Olaf Scholz novinárom povedal, že Orbán ho vopred neinformoval o svojom pláne navštíviť Rusko. “Európsku radu z hľadiska zahraničnej politiky zastupuje Charles Michel – nie Maďarsko,” povedal a dodal: “Ukrajina sa môže spoľahnúť na našu podporu”.

Predseda Európskej rady Charles Michel poskytol vo štvrtok neskoro večer verejné vyhlásenie, aby vysvetlil, že Orbán nehovoril za Brusel. Fínsky premiér Petteri Orpo uviedol, že cesta ukazuje “neúctu k povinnostiam predsedníctva EÚ a podkopáva záujmy Európskej únie”.

Člen Scholzových nemeckých sociálnych demokratov a predseda parlamentného zahraničného výboru Michael Roth ostro pokarhal maďarského lídra, aby odstúpil z postu prezidenta. „Je škandál , že Orbán hanebne zneužíva predsedníctvo v Rade EÚ a cestuje do Kremľa bez mandátu,“ napísal Roth na X. „Podkopáva základné princípy zahraničnej politiky EÚ. Buď maďarská vláda rešpektuje svoju súčasnú úlohu v EÚ, alebo by mala odstúpiť,“ uzatvára.

Ešte predtým, ako sa Orbán tento mesiac ujal rotujúceho predsedníctva, európski kolegovia ho kritizovali za výber hesla pre šesťmesačné obdobie Maďarska a novú pravicovú alianciu v Európskom parlamente. Slogan znie: „Make Europe Great Again“, čo je jasný odkaz na Trumpov slogan.

Príspevok Dlhé stretnutie medzi Orbánom a Putinom o Ukrajine sa skončilo. Lídri EÚ sú na Orbana nahnevaní je zobrazený ako prvý na tvotv.sk.