Skip to content
Menu
DIGITALIZÁCIA VEREJNÝCH KNIŽNÍC 
 Blížime sa k 1 000 000 zdigitalizovaných strán.

 Verejné knižnice sa stávajú pulzujúcimi komunitnými centrami plnými nový…
Aktuálne
publikované: 25 júna, 2024
Menej ako minútu min.
DIGITALIZÁCIA VEREJNÝCH KNIŽNÍC 
 Blížime sa k 1 000 000 zdigitalizovaných strán.

 Verejné knižnice sa stávajú pulzujúcimi komunitnými centrami plnými nový…
Aktuálne

📚DIGITALIZÁCIA VEREJNÝCH KNIŽNÍC
❗️ Blížime sa k 1 000 000 zdigitalizovaných strán.

✅ Verejné knižnice sa stávajú pulzujúcimi komunitnými centrami plnými nových vedomostí, zručností, zážitkov a príbehov. Avšak ich tradičné poslanie, uchovávať a sprístupňovať knižné dokumenty, ostáva stále rovnako dôležité.

❓Ako môžeme toto cenné kultúrne dedičstvo ochrániť a sprístupniť pre budúce generácie? ➡️ Odpoveďou je digitalizácia. ⬅️

🟢 Projekt „Knižnice pre Slovensko“ spája verejné knižnice po celom Slovensku už 3️⃣ roky v úzkej spolupráci s vedeckou knižnicou CVTI SR.

Táto kooperácia prináša:
✅ inovatívne služby,
✅ digitalizáciu zbierok.

🗄️ Verejné knižnice totiž často disponujú vzácnymi periodikami, ktoré počas desaťročí zachytávali bohatý kultúrny a spoločenský život v regiónoch a v súčasnosti sú obchodne nedostupné.

💬 Minister Tomáš Drucker: „Digitalizácia našich knižníc je kľúčovým krokom pre uchovanie nášho kultúrneho dedičstva a pre zabezpečenie prístupu k informáciám pre budúce generácie. Tento projekt je skvelým príkladom toho, ako môžeme pomocou moderných technológií uľahčiť prácu výskumníkom, študentom a širokej verejnosti. Je povzbudzujúce vidieť, ako slovenské knižnice spoločne napredujú a smerujú k dosiahnutiu významného míľnika – milióna zdigitalizovaných strán.”

🇸🇰 Od septembra 2021 skenery s interným názvom Prométeus navštívili 8️⃣ knižníc po celom Slovensku.

ℹ️ Do digitalizácie svojich zbierok sa doteraz zapojilo 1️⃣8️⃣ partnerských knižníc, pričom sa zdigitalizovalo viac ako 3100 titulov a vyše 900 000 strán. ☝️

💬 Jozef Dzivák, riaditeľ Vedeckej knižnice CVTI SR: “Pomaly, ale isto sa blížime k magickej hranici 1 000 000 zdigitalizovaných strán, čo považujem za významný míľnik pre uchovanie informácií pre ďalšie generácie. Cieľom vedeckej knižnice je, aby bola každá významná publikácia z fondov partnerských knižníc zachovaná a následné bezplatne sprístupnená online v našej digitálnej knižnici.“

🤝 CVTI SR v spolupráci s partnerskými knižnicami v rámci konzorcia Knižnice pre Slovensko, ktoré združuje 56 knižníc z celého Slovenska, ponúka bezplatnú digitalizáciu a profesionálne spracovanie dokumentov.

CVTI SRZdroj: Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR