Skip to content
Menu
Diaľnica na Kysuciach bude! Spustili obstarávanie prvého úseku
Regióny
publikované: 2 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Diaľnica na Kysuciach bude! Spustili obstarávanie prvého úseku
Regióny

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) dnes, 31. mája 2024, oznámila významný pokrok v príprave na dobudovanie diaľnice D3 na Kysuciach. V tlačovej správe informovala o zrýchlených predprípravných procesoch a začatí prvého z troch plánovaných verejných obstarávaní, čo je kľúčovým krokom v realizácii tohto dlho očakávaného projektu.

Postup príprav a prioritizácia D3

Podľa NDS sa príprava kysuckej diaľnice D3 za posledné mesiace zásadne zrýchlila. Práce na diaľnici sa posunuli z predprípravnej fázy do fázy obstarávacej. Dnes bolo do vestníka verejného obstarávania odoslané oznámenie týkajúce sa úseku D3 Oščadnica – Čadca, Bukov, II. profil.

“Národná diaľničná spoločnosť dosiahla ďalší míľnik v príprave kysuckej diaľnice D3,” uviedla NDS v tlačovej správe. “Pre NDS je kysucká diaľnica absolútnou prioritou. Dobudovanie D3 neznamená len splnenie medzinárodných záväzkov v rámci Transeurópskej dopravnej siete, ale predovšetkým je to dlho očakávaná pomoc pre región, ktorý trpí chronickými dopravnými problémami.”

Nový úsek a druhá tunelová rúra

Ako informuje mesto Krásno nad Kysucou, verejné obstarávanie zahŕňa výstavbu druhého – pravého profilu na štvorkilometrovom úseku medzi Oščadnicou a Čadcou. Súčasťou tohto projektu je aj výstavba nového diaľničného úseku s dĺžkou 5,3 kilometra, vrátane druhej rúry tunela Horelica. Okrem toho vznikne odpočívadlo a nové stredisko správy a údržby diaľnic, čo motoristom v regióne zaistí vyššiu bezpečnosť a komfort.

Predpokladaná hodnota zákazky je 306 miliónov eur bez DPH. Víťaz verejného obstarávania bude mať na starosti ako projektovú, tak aj realizačnú časť stavby.

Efektivita a ďalšie kroky

NDS pri verejnom obstarávaní procesy nastavila tak, aby všetky úkony v časovej réžii NDS boli riešené prioritne. Tento prístup má zabezpečiť, že obstarávacia fáza sa čo najskôr posunie do realizačnej. V najbližšej dobe budú vyhlásené aj zvyšné dve verejné obstarávania, konkrétne na úseky Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto a Kysucké Nové Mesto – Oščadnica.

Zrýchlenie prípravných procesov pri D3 je výsledkom zefektívnenia fungovania NDS. Vznikol samostatný úsek prípravy, ktorý plnohodnotne zastrešuje procesy pred samotnou výstavbou.

Dobudovanie diaľnice D3 na Kysuciach je na dosah ruky. Národná diaľničná spoločnosť úspešne pokročila v prípravných prácach a spustila prvé verejné obstarávanie, čo je významný krok k zlepšeniu dopravnej infraštruktúry v tomto regióne. Realizácia projektu prinesie nielen splnenie medzinárodných záväzkov, ale predovšetkým zásadné zlepšenie dopravnej situácie pre obyvateľov a návštevníkov Kysúc.

© Slovenský večerník/ilustračné foto