Skip to content
Menu
Deň Zeme Lučenec oslávil enviro výchovou, novinkou v mestských sadoch je edukačná včelnica
publikované: 26 apríla, 2024
Menej ako minútu min.
Deň Zeme Lučenec oslávil enviro výchovou, novinkou v mestských sadoch je edukačná včelnica

Mesto Lučenec oslávilo Deň Zeme s enviro výchovou a prinieslo novinky do mestských sadov, ako je edukačná včelnica.

Aj tento rok sa mesto Lučenec pripojilo k celosvetovej iniciatíve, ktorej cieľom je upriamiť pozornosť na dôležitosť ochrany životného prostredia. Pri tejto príležitosti si samospráva spolu s partnermi podujatia pripravila niekoľko aktivít, ktoré zahŕňali tématické okruhy ako ekológia, separovanie odpadu, miestna fauna a flóra, či včelárstvo.

Podujatie sa konalo v mestských ovocných sadov, ktoré sú ideálnym miestom pre environmentálnu výchovu. Okrem toho sa aktivity sústredili aj v základných a materských školách, kde sa deti venovali skrášľovaniu svojich areálov a vzdelávali sa v oblasti ochrany životného prostredia.

Novinkou v mestských ovocných sadov je edukačná včelnica, ktorá poskytuje možnosť sledovať život včiel a ich rodiny. Mesto Lučenec získalo finančnú podporu vo výške 1 500 eur na zakúpenie tejto včelice a tiež na výsadbu slivkovej aleje, vďaka grantovému programu Zelené oázy od spoločnosti SLOVNAFT, a.s. a Nadácie Ekopolis.

Na podujatí sa uskutočnili rôzne interaktívne prednášky a aktivity, ktoré zabezpečili Mestské lesy Lučenec, Mestské sady, CHKO Cerová vrchovina, štátny podnik Lesy SR, OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie, Stredná odborná škola Želovce a organizácia zodpovednosti výrobcov Natur-pack a.s. Témy sa zameriavali na separovanie odpadu, ekológiu, miestnu faunu a flóru, a včelárstvo.

Samospráva si taktiež dala za úlohu skrášliť mestské priestory a obyvatelia mohli využiť možnosť objednať kompost z mestskej kompostárne, ktorý mesto zadarmo doviezlo. Tento kompost bol k dispozícii aj pre širokú verejnosť počas celého týždňa na Športovej ulici.

Takýmto spôsobom sa obyvatelia mesta Lučenec aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia a na zlepšovaní kvality svojho života a životného prostredia vo svojom okolí.

©Slovenský večerník/ilustračné foto