Skip to content
Menu
Daň z nehnuteľností je niekde aj trojnásobne vyššia, samosprávu obrala o príjmy aj Matovičova atómovka
publikované: 19 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Daň z nehnuteľností je niekde aj trojnásobne vyššia, samosprávu obrala o príjmy aj Matovičova atómovka

Jarné obdobie sa pomaly chýli k svojmu záveru a okrem pribúdajúcich stupňov na teplomere je to tiež čas, keď sa pripomína ďalšia z daňových povinností. Majiteľom domov, bytov či pozemkov mestá a obce počas mája alebo júna zvyknú posielať rozhodnutia o vyrubenej dani z nehnuteľnosti. Tú treba následne zaplatiť v lehote 45 dní od doručenia.

Výška dane môže v tomto roku mnohých vlastníkov zaskočiť. Viacero samospráv totiž pristúpilo k zvyšovaniu sadzieb daní z nehnuteľností. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) už vlani na jeseň avizovalo, že niektoré mestá a obce budú nútené miestne dane zvýšiť.

ZMOS Rokuje s rezortom financií o možnosti použiť rezervný fond aj na bežné výdavky

Nahrádzajú si tak príjmy, o ktoré ich pripravilo napríklad zákonné zvýšenie miezd zamestnancov v ich pôsobnosti, inflačný nárast cien energií či tovarov, ako aj výpadok podielových daní od štátu. „Toto všetko je veľmi negatívny mix opatrení, ktoré spôsobili, že samospráva sa dostala do najťažších problémov od vzniku Slovenska,“ skonštatoval ešte v októbri predseda Združenia miest a obcí Slovenska a primátor mesta Partizánske Jozef Božik.

HN preto oslovili veľké aj menšie mestá s otázkou, či ich tiež aktuálna situácia donútila dane z nehnuteľností zvýšiť a o koľko.

Bratislava

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Zdroj: HN