Skip to content
Menu
Čo znamenajú čierne škvrny na monstere? Žlté ohraničenie predznamenáva vážne problémy. Konajte rýchlo
publikované: 25 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Čo znamenajú čierne škvrny na monstere? Žlté ohraničenie predznamenáva vážne problémy. Konajte rýchlo

25.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kyttan).

Monstera je mimoriadne nápadná a obľúbená črepníková rastlina, ktorá zdobí nejeden byt. Jej krásne, dekoratívne listy môžu byť plné alebo s charakteristickými otvormi. Niekedy sa na nich objavujú aj čierne alebo hnedé škvrny. Čoho sú znakom?

Čo znamenajú čierne škvrny na monstere?
Foto: shutterstock/Kyttan

Niektoré odrody monstery sa zaujímavo sfarbujú. Výskyt čiernej farby spôsobí, že rastlina bude nenávratne zničená. Najčastejšie ide o príznak nedostatočnej starostlivosti a choroby.

Čo znamenajú čierne škvrny na listoch monstery? Pravdepodobne robíte túto chybu

Monstera je exotická rastlina, ktorá uprednostňuje teplé, ale mierne zatienené miesto. Ak ju budete v chladnejších obdobiach držať v blízkosti okna alebo v prievane, môžete to skôr či neskôr oľutovať. Je len otázkou času, kedy sa na listoch objavia škaredé čierne škvrny. Preto je veľmi dôležité zabezpečiť rastline doma optimálne a čo najbližšie k prirodzeným podmienkam.

Monstera uprednostňuje teplé, ale mierne zatienené miesto.
Foto: shutterstock/Broken White

Čo sa monstere nepáči? Pozor na preliatie

Monstera vyžaduje pravidelnú a výdatnú, ale zároveň nie príliš častú zálievku. Na jar a v lete ju zalievajte nanajvýš raz týždenne, zatiaľ čo v zime môžu byť intervaly zalievania dlhšie. Nezabudnite, že rastlina zle znáša premokrenie a takmer okamžite reaguje zožltnutím listov, preto buďte opatrní. Najmä preto, že takéto konanie môže viesť dokonca k chorobám rastliny.

TIP! Po výdatnom zalievaní monstery počkajte až hodinu, potom prebytočnú vodu z taniera odstráňte. Rastlina tak bude mať čas prijať toľko vody, koľko potrebuje, bez rizika preliatia. Okrem toho nezabudnite, že má veľmi rada pravidelné kropenie listov jemnou hmlou.

Ako vyzerá chorá monstera? Pozor na žltý okraj škvŕn

Listová škvrnitosť je jednou z najčastejších chorôb, ktoré trápia monstery. Ako už názov napovedá, rozpozná sa podľa charakteristických tmavých škvŕn so žltým lemom na listoch rastliny. Ak na svojom druhu spozorujete podobné, okamžite ich nezalievajte, pretože vlhkosť im prospieva. Substrát úplne vysušte. Čo robiť ďalej?

Rastlinu nezalievajte ani ďalších 10 dní.

Presuňte ju na mierne teplejšie miesto.

Ostrými a vydezinfikovanými nožnicami odstráňte všetky napadnuté časti rastliny a zvyšné časti ošetrite fungicídom.

Prípadne môžete monsteru presadiť do úplne nového substrátu. Len nezabudnite dôkladne, ale šetrne očistiť korene od všetkých zvyškov pôdy, ale nepoužívajte vodu. Po presadení počkajte pred zalievaním ešte aspoň dva dni, a keď uplynie tento čas, vodu nasmerujte priamo do pôdy, nenamáčajte stonky ani listy.

Monsteru môžete presadiť do úplne nového substrátu.
Foto: shutterstock/Simol1407

Môžete si byť istí, že takto ošetrovaná monstera určite rýchlo ožije a bude opäť robiť radosť.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zalejte monsteru domácim „koktejlom“. Bude rásť ako šialená. Sú to len 2 ingrediencie

Domáce hnojivo pre monstery. Budete prekvapení, aké svieže budú listy

The post Čo znamenajú čierne škvrny na monstere? Žlté ohraničenie predznamenáva vážne problémy. Konajte rýchlo appeared first on Vášeň v tebe.