Skip to content
Menu
Čo robíte, aby mala monstera veľké a krásne listy? Metóda známej kvetinárky nikdy nesklame
publikované: 10 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Čo robíte, aby mala monstera veľké a krásne listy? Metóda známej kvetinárky nikdy nesklame

10.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Broken White).

Monstera je obľúbená črepníková rastlina, ktorá účinne zdobí interiér domov. Jej devízou sú veľké, krásne listy s otvormi. Čo však urobiť, aby kvetina rýchlo narástla? Na urýchlenie rastu monstery sa oplatí uplatniť rady floristky.

Čo sa dá urobiť, aby monstera pustila nové listy?
Foto: shutterstock/Broken White

Monstera bola v socialistickom Československu obľúbenou rastlinou, najmä v kanceláriách a na schodiskách. Neskôr sa na ňu trochu zabudlo, ale teraz sa opäť teší veľkej obľube. Od ostatných kvetov ju možno rozoznať podľa dutých listov.

Existuje až 37 druhov monster, ktoré sa líšia veľkosťou a vzhľadom. Najobľúbenejšie z nich sú monstera mimia, monstera monkey mask a monstera daliciosa. Tentoraz sa zameriame na posledne menovanú odrodu, monsteru s dierami. Poradíme vám, čo robiť, aby sa jej rýchlo rozvinuli listy. Kvetinárska metóda nikdy nesklame.

Ako sa staráte o monsteru? Najdôležitejšie pravidlá

Ak chcete, aby bola monstera úchvatná na pohľad, musíte jej poskytnúť vhodné podmienky na rast a uplatňovať určité zásady starostlivosti. Ako sa teda starať o túto rastlinu?

Vysaďte monsteru do ľahkej a priepustnej pôdy. Rastlina najlepšie rastie v teplom a vlhkom prostredí, preto jej zabezpečte osvetlené miesto.

Na jeseň a v zime ju zalievate raz za 10 dní, na jar a v lete raz týždenne. Okrem toho postrekujte jej listy, aby ste zabránili ich hnednutiu.

Monsteru je potrebné hnojiť raz týždenne v čase intenzívneho kvitnutia, t. j. na jar a v lete. Na tento účel použite biohumus alebo hnojivo vyrobené z banánových šupiek alebo kávovej usadeniny.

Čo môžete urobiť, aby mala monstera veľké, duté listy? Spoľahlivá metóda kvetinárky

Niekedy monstera nechce dlho vypustiť svoje veľké, duté listy. Ako ju teda stimulovať k rastu?

Kvetinárka odporúča otáčať mladú sadenicu každý deň. Tým sa zabezpečí, že každý list bude mať prístup k slnečnému svetlu. Keď rastlina vyrastie, vložte do pôdy oporu a potom kvetinu umiestnite k oknu. Listy sa roztiahnu doširoka a slnko sa dostane do každého kúta rastliny.

Aby mala monstera veľké, jamkovité listy, je dôležité zabezpečiť jej prístup k svetlu a oporu, ktorú môžete kúpiť v každom záhradníctve. Musíte však byť trpezliví, pretože kvetina vypustí nové listy až po roku rastu.

Na monsteru môžete použiť hnojivo vyrobené z banánových šupiek alebo kávovej usadeniny.
Foto: shutterstock/Ben_24

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Domáce hnojivo pre monstery. Budete prekvapení, aké svieže budú listy

Uvarte silnú esenciu, nechajte vychladnúť a zalejte monsteru. Nové listy sa rýchlo objavia

The post Čo robíte, aby mala monstera veľké a krásne listy? Metóda známej kvetinárky nikdy nesklame appeared first on Vášeň v tebe.