Skip to content
Menu
Čo kliešte nenávidia? Tu je niekoľko dávno známych prírodných zmesí na lesné túry aj mimo nich
publikované: 10 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Čo kliešte nenávidia? Tu je niekoľko dávno známych prírodných zmesí na lesné túry aj mimo nich

10.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/KPixMining).

Prírodné prostriedky proti kliešťom sú známe a používané už mnoho rokov. Strach z kliešťov je oprávnený, pretože kontakt s infikovaným kliešťom môže spôsobiť vážne zdravotné následky, z ktorých najnebezpečnejšie sú borelióza a kliešťová encefalitída. Ako si zabezpečiť ochranu pred kliešťami? Zistite, aké sú prírodné prostriedky proti kliešťom a ako minimalizovať riziko stretnutia s kliešťom.

Čo kliešte nenávidia?
Foto: shutterstock/KPixMining

Čo odpudzuje kliešte? Odporúčame

Najväčší záujem je o prírodné prostriedky proti kliešťom a o to, čo ich účinne odpudzuje, a to najmä koncom apríla a začiatkom mája. Jar je čas, keď všetko kvitne a prebúdza sa k životu, a my – túžiaci po kontakte s prírodou po zimnej prestávke – veľmi radi trávime čas vonku, obklopení zeleňou. Je však dôležité mať na pamäti, že pri pobyte v lesoch, parkoch alebo iných zelených oblastiach sme vždy vystavení riziku kontaktu s kliešťami.

Kliešte sa objavujú začiatkom jari a sprevádzajú nás počas celého leta až do jesene. Stretnutie s miniatúrnym kliešťom vyvoláva najmä obavy, a to z dobrého dôvodu. Kontakt s infikovaným kliešťom môže byť veľmi nebezpečný pre zdravie. Medzi najnebezpečnejšie ochorenia spôsobené kliešťami patria borelióza a kliešťová encefalitída. Dobrou správou je, že nie každý kontakt s týmto pavúkovcom je nebezpečný a nakaziť sa môžete len vtedy, ak je infikovaný samotný kliešť.

Pri návšteve zelených plôch by ste však mali vždy dbať na zvýšenú opatrnosť a vhodne sa chrániť, okrem iného aj pomocou prírodných prostriedkov proti kliešťom.

Kliešť spôsobuje veľmi nebezpečné ochorenia a to boreliózu a kliešťovú encefalitídu.
Foto: pixabay/Erik_Karits

Čo nemajú kliešte rady? Účinná zbraň proti pavúkovcom

Čo nemajú kliešte radi a ako sa pred nimi môžete účinne chrániť? Hneď na začiatku je potrebné poznamenať, že kliešte majú najradšej tienisté a vlhké miesta a vyhýbajú sa slnečným miestam. Treba tiež poznamenať, že sa najčastejšie vyskytujú v tráve a nízkych kríkoch, čo je v rozpore s teóriou, že kliešte skáču na ľudí zo stromov. Okrem toho sú kliešte slepé a jedinca, ktorého „lovia“, vycítia čuchom. Toto je cenný tip na prírodné spôsoby, ako sa vysporiadať s kliešťami.

Kliešte neznášajú silné pachy, preto je používanie prípravkov pripravených na báze rôznych esenciálnych olejov a bylín jedným z najúčinnejších domácich prostriedkov proti kliešťom.

Aký je najúčinnejší repelent proti kliešťom? Medzi repelenty proti kliešťom patrí celá základňa prírodných éterických olejov, vrátane:

levanduľový olej,

olej z cista,

olej z vratiča obyčajného,

čajovníkový olej,

mätový olej,

klinčekový olej,

citrónový olej,

olej zo sladkých mandlí.

Medzi najúčinnejšie repelenty proti kliešťom patrí čajovníkový olej.
Foto: shutterstock/Africa Studio

Uvedené prípravky možno ľahko získať v obchodoch s bylinkami alebo v lekárňach. Ako ich aplikovať na pokožku? Éterický olej treba zriediť s nosným olejom (napr. olivovým) v pomere 1:3. Vzniknutý roztok sa zmieša s vodou, naleje sa napríklad do rozprašovača a nastrieka sa na pokožku a oblečenie, v ktorom ideme na prechádzku.

Domáce prostriedky proti kliešťom – na čo si dať pozor?

Domáce prostriedky proti kliešťom sú známe a používané už roky, ale je dôležité mať na pamäti, že neposkytujú úplnú záruku účinnosti. Preto je našou povinnosťou prijať širokú škálu opatrení na minimalizáciu rizika stretnutia s kliešťom.

Keď sa vyberieme na prechádzku do lesa alebo parku, treba venovať zvýšenú pozornosť svojmu oblečeniu. Treba dbať na to, aby bola každá časť tela čo najviac zakrytá. Na tento účel sa odporúča zvoliť blúzky s dlhými rukávmi a nohavice s dlhými nohavicami. Odporúča sa tiež nosiť vysoké ponožky na ochranu oblasti členkov. Hlavu zakryjte šatkou alebo bejzbalovou čiapkou. Výberom svetlého oblečenia máme väčšiu šancu, že si všimneme kliešťa, ktorý sa potuluje po našom tele, a budeme môcť dostatočne rýchlo zareagovať. Veľmi často sa stáva, že kliešť zostane na našom tele alebo oblečení dlho a zavŕta sa až po určitom čase.

Kliešte majú radi mäkké, dobre prekrvené a teplé povrchy tela, preto sa najčastejšie zavrtávajú do oblasti lakťov, pod kolená, nad uši a do slabín. Pri návrate z lesa alebo parku by sa malo veľmi podrobne vyšetriť celé telo. Najlepšie je vyzliecť si všetko oblečenie a požiadať inú osobu, aby vám pomohla dôkladne skontrolovať, či ste si domov nepriniesli kliešťa. Oblečenie, v ktorom ste boli v lese, by ste mali hodiť do práčky, prípadne ho vystaviť slnku, ktoré, ako už vieme, kliešte nemajú rady.

Po návrate z prechádzky v lese si dôkladne skontrolujte celé telo.
Foto: shutterstock/24K-Production

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako účinne odpudiť kliešte? Vyskúšajte túto zeleninu

Nielen levanduľa odpudzuje komáre. Táto bežná rastlina pôsobí aj na kliešte

The post Čo kliešte nenávidia? Tu je niekoľko dávno známych prírodných zmesí na lesné túry aj mimo nich appeared first on Vášeň v tebe.