Skip to content
Menu
Čínska centrálna banka nezmenila úrokové sadzby. Išlo o očakávaný krok
publikované: 20 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Čínska centrálna banka nezmenila úrokové sadzby. Išlo o očakávaný krok

Čínska centrálna banka v pondelok potvrdila svoje hlavné úrokové sadzby na nezmenenej úrovni. Krok sa očakával po tom, ako vláda minulý týždeň pristúpila k novým opatreniam na stabilizáciu trhu s nehnuteľnosťami, píše RTTNews.

Ľudová banka Číny ponechala základnú úrokovú sadzbu (LPR) pre ročné pôžičky na úrovni 3,45 percenta. Rovnako päťročná LPR, ktorá je referenčnou sadzbou pre hypotekárne úvery, zostala na úrovni 3,95 percenta. Túto sadzbu centrálna banka naposledy znížila vo februári o päť percentuálnych bodov v snahe podporiť realitný trh.

Ľudová banka Číny stanovuje LPR každý mesiac na základe podkladov od 18 vybraných bánk. Peking si však naďalej udržiava vplyv na ich určovanie. LPR nahradila tradičnú referenčnú úrokovú sadzbu v auguste 2019.

Aj po pozitívnych ekonomických údajoch je americký Fed v otázke redukcie sadzieb opatrný

Rozhodnutie o úrokových sadzbách bolo v súlade s očakávaniami, keďže strednodobá úroková sadzba (MLF), ktorá slúži ako ukazovateľ pre základné úrokové sadzby úverov, sa minulý týždeň nezmenila. Centrálna banka zároveň minulý týždeň prostredníctvom MLF vložila do bankového systému novú likviditu v objeme 125 miliárd čínskych jüanov, čo zodpovedá sume takýchto úverov splatných počas mesiaca máj.

Rovnako minulý týždeň Čína pristúpila k mimoriadnej emisii dlhodobých vládnych dlhopisov v objeme jeden bilión CNY, ktorá je určená na financovanie strategických projektov.

Rast priemyselnej produkcie Číny sa v apríli zrýchlil na 6,7 percenta, najmä vďaka silnému vývozu. Rast maloobchodných tržieb sa však zmiernil na 2,3 percenta, čo odráža nerovnomerné zotavovanie druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Nedávne prognózy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj naznačili, že hospodársky rast v tomto roku pravdepodobne mierne zaostane za vládnym päťpercentným cieľom.

Zdroj: HN