Skip to content
Menu
Čínska armáda bude konať proti nezávislosti Taiwanu, povedal minister obrany
publikované: 2 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Čínska armáda bude konať proti nezávislosti Taiwanu, povedal minister obrany

Čínska armáda bude konať “s rozhodnosťou a silou”, aby zabezpečila, že sa Taiwan nestane nezávislým, povedal dnes podľa agentúry AFP čínsky minister obrany Tung Ťün. Peking podľa neho chce nenásilné zjednotenie s ostrovom, avšak túto myšlienku podkopávajú “separatisti” a zahraničné sily.

Pri prejave v Singapure sa Tung venoval tiež sporom s Filipínami, ktoré varoval, že doteraz bola Čína zdržanlivá.

“Čínska ľudová oslobodzovacia armáda bola vždy nezničiteľnou a mocnou silou v obrane zjednotenia vlasti,” povedal minister na bezpečnostnom fóre Šangri-la, ktorého sa zúčastňujú predstavitelia z celého sveta. “A bude kedykoľvek konať s rozhodnosťou a silou, aby zabrzdila nezávislosť Taiwanu a aby takéto plány nikdy neuspeli,” pokračoval.

Civilný obal, ale vojenské srdce. Čína na inváziu na Taiwan chystá aj trajekty

Čína si ostrov s demokraticky volenými zástupcami dlhodobo nárokuje ako vlastné územie, akokoľvek od roku 1949 fakticky funguje ako nezávislý štát. V poslednom čase opakovane v okolí Taiwanu vykonáva vojenské manévre, na konci mája v oblasti nasadila desiatky ťažko vyzbrojených lietadiel a lodí.

Podľa Tunga Peking zostáva odhodlaný usilovať sa o “mierové zjednotenie” s ostrovom, avšak “túto myšlienku čoraz viac oslabujú separatisti… a zahraničné sily”.

Agentúra Reuters podotýka, že Čína dlhodobo vyjadruje rozhorčenie nad politikou Spojených štátov, ktoré síce nemajú s Taiwanom formálne diplomatické vzťahy, avšak poskytujú mu podporu vrátane predaja zbraní.

Medzi separatistov zase Peking radí tento rok zvoleného taiwanského prezidenta Laja Čching-te, ktorý sa pred necelými dvoma týždňami ujal úradu. Nový prezident hovorí, že neusiluje o nezávislosť ostrova, ale je tiež proti zjednoteniu s Čínou. O budúcnosti Taiwanu podľa neho môžu rozhodnúť len jeho obyvatelia.

Americký minister obrany: Konflikt s Čínou nie je nevyhnutný

Táto otázka je tiež jednou z najcitlivejších bodov vo vzťahoch medzi Čínou a USA a bola tiež jednou z tém piatkovej schôdzky ministra Tunga s jeho americkým náprotivkom Lloydom Austinom. Hovorca čínskej strany uviedol, že USA svojím postojom porušujú svoje záväzky a vysielajú zlý signál taiwanským separatistom.

Dnes čínsky minister obrany Washington obvinil tiež z toho, že spôsobuje rastúce napätie medzi Čínou a Filipínami, napísala agentúra AP. Peking čoraz viac asertívne presadzuje svoje nároky na takmer celé Juhočínske more a jeho lode sa v poslednom čase púšťajú do konfrontácií s filipínskymi plavidlami.

Filipíny na to reagujú snahami o vytvorenie nových bezpečnostných partnerstiev s ázijskými aj západnými krajinami a dali zelenú zvýšeniu počtu amerických jednotiek na miestnych základniach.

Podľa Tunga Filipíny zámerne Čínu provokujú. “Čína ukázala veľkú zdržanlivosť tvárou v tvár týmto priestupkom a provokáciám,” citovala AP ministra. “Ale naša zdržanlivosť má svoje medze,” dodal.

Zdroj: HN